Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Kuria przeprasza ofiary księdza Arkadiusza H.

Ofiary Arkadiusza H. usłyszały słowa przeprosin od ich seksualnego oprawcy i czekają na wyrok dla księdza pedofila. Przeprosiła też Kuria Diecezjalna w Kaliszu. Oświadczenie pojawiło się na stronie internetowej diecezji w środę, 3 marca. W drugim dniu rozpoczęcia procesu przeciwko księdzu, który jak wynika z filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, za przyzwoleniem kościelnych dostojników przez lata wykorzystywał małych chłopców.

Kadr z filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego"

Z informacji samych pokrzywdzonych oraz ustaleń śledztwa przeprowadzonego przez Tomasza i Marka Sekielskich, którzy film wyreżyserowali wynika, że osoby molestowane przez Arkadiusza H. informowały jego przełożonych o seksualnych przestępstwach księdza. Wszystkie zostały zignorowane. - Nie wiem też, czy Kościół katolicki czegoś się nauczył. Małe kroczki są i są zdecydowanie za małe, ponieważ ani biskup Janiak, ani biskup Napierała nie ponieśli konsekwencji braku reakcji. Doskonale wiemy, że H. to nie jedyny przypadek ukrywany w diecezji kaliskiej. Jest ich znacznie więcej. Liczę, że Stolica Apostolska w końcu zacznie wyciągać konsekwencje wobec takich biskupów i będzie ich przenosić do stanu świeckiego – mówił we wtorek, 2 marca Jakub P. - brat pokrzywdzonego w tym procesie, który również był wykorzystywany przez księdza Arkadiusza H., jednak jego sprawa uległa przedawnieniu.

W sądzie ksiądz, który jest oskarżany o pedofilię przeprosił. W raz z jego skruchą takową wyraziła też kaliska kuria, która na swojej stronie internetowej opublikowała zapewnienie o wsparciu dla ofiar Arkadiusza H.

„W związku z procesem karnym prowadzonym przeciwko ks. Arkadiuszowi H., który przyznał się do winy i przeprosił za swoje postępowanie, z wielkim szacunkiem odnosimy się do osób przez niego pokrzywdzonych, wyrażamy im naszą solidarność, przepraszamy za krzywdy, których doznali oraz jesteśmy gotowi do niesienia im pomocy.

W prowadzonym równocześnie procesie kanonicznym, oczekujemy na decyzje Stolicy Apostolskiej, którą zamierzamy poinformować o wyroku sądu państwowego, gdy tylko zapadnie"

Oświadczenie podpisał ks. Marcin Papuziński, rzecznik prasowy kurii.

W środę, 3 marca strony wygłosiły mowy końcowe. Oskarżenie wnioskowało o 6 lat bezwzględnego więzienia dla księdza. Jego obrońca o 1,5 roku w zawieszeniu na 5 lat WIĘCEJ.

Przeciwko Arkadiuszowi H., który został odsunięty od posługi kapłańskiej toczy się także postępowanie kanoniczne.  

AW, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/