Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Leczą książkami i rozkochują w czytaniu. W kaliskim szpitalu otwarto pierwszą i wyjątkową bibliotekę ZDJĘCIA

Biblioteka z książkami w każdym dziecięcym szpitalu – by wywołać uśmiech u chorych maluchów, pomóc przetrwać trudny czas leczenia i poprawić efekty terapii oraz nauczyć miłości do czytania. Pomysł fundacji MARTEL, działającej przy kaliskim wydawnictwie, zaczyna nabierać kształtów. Pierwsza półka w kształcie serca z historiami, zagadkami i kolorowankami dla najmłodszych stanęła na oddziale dziecięcym szpitala przy Poznańskiej.

Choroba dla każdego jest czasem trudnym. Tym bardziej dla dzieci i tym bardziej jeśli leczenie wymaga pobytu w szpitalu. Najważniejsza jest fachowa opieka, ale by kuracja przyniosła efekty mały pacjent musi jak najłagodniej przetrwać rozłąkę z najbliższymi. Książki, które pozwalają zagospodarować czas, przenoszą w inny świat i rozwijają wyobraźnię to jedna z najlepszych niekonwencjonalnych terapii. – Zobaczyłem kilka tych książeczek i postanowiłem zakupić kilka. Zdarza mi się czytać wnukom i dzieci to lubią, mimo że mają telefony, ale żywa książka to zupełnie inne doznania. Bez względu na wiek wszystkie siedzą i czytają – potwierdza dr n. med. Piotr Suda, kierownik oddziału chorób dziecięcych. – Jestem pewien, że te książki będą cieszyć się powodzeniem.

Plan jest taki, by biblioteki pojawiły się we wszystkich szpitalach, gdzie leczone są dzieci. Pomysł jest Fundacji i wydawnictwa z Kalisza, więc pierwsza gablota wypełniona literaturą dla chorych maluchów pojawiła się właśnie w kaliskim szpitalu. -  Dziecko czytając, przenosi się do innego świata, świata wyobraźni, w którym wszystko jest możliwe. A to niezwykle ważne w leczeniu – mówi o pomyśle książkoterapii w placówkach medycznych Stanisław Jędrysiak, założyciel wydawnictwa Martel i prezes działającej przy nim od niedawna Fundacji. – Staramy się wspierać czytelnictwo i serce mamy po odpowiedniej stronie.

Pierwsze serce wypełnione książkami z wydawnictwa MARTEL, ustawiono na oddziale chorób wewnętrznych szpitala w Kaliszu. Obok powieści w bibliotece są łamigłówki i kolorowanki. Jeśli tylko maluch pokocha którąś z książek będzie mógł zabrać ją ze sobą. Wydawnictwo półki będzie zapełniało na bieżąco. – Dzięki temu dzieci na czas pobytu w szpitalu chociaż trochę zapomną o chorobie i leczeniu. Żeby myślały też o innych sprawach. A to ułatwi kurację – podkreśla Radosław Kołaciński, dyrektor szpitala. – W ten sposób też dzieci będą zachęcane do czytania, a nie tylko patrzenia w telefon.

Podobne biblioteki, uzupełniane o nowe książki, może mieć każdy szpital dziecięcy w Polsce. Wystarczy, że skontaktuje się z Fundacją MARTEL, która chce pomagać w leczeniu i uczyć miłości do czytania.

AW, zdjęcia Karina Zachara

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/