Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 03 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Lidia, Szczepan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Magda Gessler ponownie w Kaliszu. Oceniała restaurację po „Kuchennych rewolucjach” ZDJĘCIA

Po ponad 5 tygodniach Magda Gessler wróciła do Kalisza. Dziś oceniała Pomidorowe Bistro, które w styczniu przeszło „Kuchenne rewolucje”. Czy restauratorka będzie zadowolona? I my odwiedziliśmy ten lokal, zjedliśmy schabowego, przyjrzeliśmy się ofercie i porównaliśmy ją z konkurencją.

Zdjęcie 1 z 10

Magda Gessler po raz pierwszy pojawiła się w tym lokalu w ostatnim tygodniu stycznia, by przeprowadzić rewolucje w Pierogatce przy ul. Narutowicza. Swoim zwyczajem postawiła na lokalne produkty i zdecydowała, że pierogi zastąpi pomidor, z którego słynie cały nasz region. A lokal zmienił nazwę na Pomidorowe Bistro.

W menu znalazło się tylko 5 pozycji:

- carpaccio z pomidora z serem kozim - 12 zł

- pomidorowa - stacja złotnicko-kaliska - 12 zł

- schab pieczony ze świni złotnickiej, ziemniaki duszone z pomidorami i warzywami, kapusta/surówka - 39 zł

- schab panierowany, ziemniaki duszone z pomidorami, kapusta/surówka - 26 zł

- szarlotka z burakiem i pomidorem - 12 zł

Nową aranżację zyskał także sam lokal – teraz króluje w nim czerwień i pomidory. W piątek, 8 marca Magda Gessler znowu gościła w Kaliszu. Dziś degustowała swoje dania i oceniała ich jakość. Samochód ekipy telewizyjnej zaparkował w centrum miasta przed godz. 12.00.  Czy restauratorka rewolucje uzna  za udane? Jaką ocenę wystawi lokalowi? Tego dowiemy się na początku kwietnia. Stacja TVN emituje już nowy sezon „Kuchennych rewolucji”, a odcinek z Kalisza ma ukazać się już niebawem.

Lokal od czasu rewolucji funkcjonuje i z pomocą rozgłosu medialnego odwiedziły go już setki kaliszan. My też tam byliśmy. 

Wystrój w nim przyjemny, przytulny, lokal niewielki, ale czysty i zadbany. Karta dań krótka. To niewielka karteczka. Nie ma w niej informacji o napojach. W skład dwóch głównych dań wchodzi wieprzowina, więc jeśli ktoś nie je tego rodzaju mięsa, to może mieć problem z wyborem dania. Na danie czeka się około 15 minut.

Z zaplecza słychać „bicie kotleta”, co świadczy o tym, że jest on świeży i przygotowywany specjalnie dla nas. Potwierdza to też smak i zapach. Porcja, a zamówiliśmy schab panierowany, ziemniaki duszone z pomidorami i surówkę, jest bardzo duża. Ziemniaki z racji tego, że występują z pomidorem, są lekko rozwodnione. Generalnie smaczny obiad. Prosty i domowy. Minus? Cena. Nam wystarczyłaby połowa tej porcji, ale też za połowę ceny. 26 zł za schabowego z ziemniakami, nawet jeśli to przepis Magdy Gessler, a schab wycięty został ze świni złotnickiej, to w naszej ocenie dużo. Kolejne danie kosztuje 39 zł.  Lokale typu bistro czy szybkie jadłodajnie w najbliższej okolicy, a jest ich całkiem sporo, zestawy obiadowe oferują już za 11,90 zł. I w taki zestaw wchodzi np. drugie danie, schabowy również, zupa i kompot. 

Smaków i gustów nie oceniamy, bo każdy ma różny i może wytrawny smakosz wyczuje tę wyjątkowość świni złotnickiej, ale mogą też się zdarzyć klienci, którzy stwierdzą, że schab to schab, a za 26 zł za tak podstawowe danie nie zapłacą.

MIK, MS, fot. autor, archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/