Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Mandat za brak maseczki już zgodny z prawem

Mandat za brak maseczki jest już w pełni zgodny z prawem. Kwestionowany dotychczas przepis został znowelizowany i teraz maseczkę musi nosić każdy. Potwierdzają to Rzecznik Praw Obywatelskich i Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

Do tej pory wadliwa była podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki. Osoby, które odmawiały przyjęcia mandatu często wygrywały sprawę w sądach, które stwierdzały, iż rozporządzenie idzie dalej niż pozwala mu na to ustawa. W efekcie przepis był sprzeczny z prawem.

Ale koniec z tym – obowiązek noszenia maseczki wynika już z ustawy. Poinformowało o tym Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

Powszechny nakaz zakrywania nosa i ust został bowiem wprowadzony początkowo z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego. Naprawiając ten błąd, Sejm uchwalił 28 października 2020 r. ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (…) Teraz prawidłową, legalną podstawą prawną obowiązku noszenia maseczek jest rozporządzenie Rady Ministrów z 19 marca 2021 r. (Wydane na podstawie delegacji ustawowej) – informuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

Potwierdza to także Rzecznik Praw Obywatelskich.

Obowiązek wynika już z ustawy. RPO zabiegał o to od maja 2020 t. właśnie po to, by obywatele nie mieli takich wątpliwości - informują eksperci biura RPO, cytowani przez "Rzeczpospolitą".

Za brak maseczki policja może wystawić mandat na 500 zł – informuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA. O egzekwowanie tego obowiązku zaapelował do służb porządkowych premier. Od początku pandemii kaliska policja przeprowadziła blisko 3 tysiące interwencji dotyczących noszenia maseczek, zakończonych pouczeniami, mandatami lub wnioskami o ukaranie do sądu.

Maseczek nie trzeba nosić:

- w domu,

- w lesie, parku i na plaży,

- we własnym aucie, czy podczas egzaminów.

MIK, fot. arch.

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/