Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Mandat za spacer z psem? Tak i to od jutra

Już od jutra zmieni się prawo związane z opieką nad naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Okazuje się, że wraz z wejściem w życie tego przepisu trzeba będzie uważać podczas wyjścia na spacer. Pies obowiązkowo na smyczy, pod opieką, a w niektórych przypadkach także w kagańcu.

Mało kto słyszał, a warto się z tym zapoznać, bo można słono zapłacić. W sobotę, 10 kwietnia wchodzi w życie nowe prawo, które będzie zakazywać poruszania się z psem bez smyczy w miejscach publicznych. Dodatkowo, jeśli pies jest rasy groźnej typu amstaff czy doberman, musi posiadać kaganiec. Nie będzie także tłumaczenia, że brak kagańca jest spowodowany dobrym wychowaniem psa. Zwierzę to stworzenie instynktowne i nie zawsze można wiedzieć, czego się po nim spodziewać.

Drugą kwestią są kagańce w sytuacji, w której zwierzę podróżuje środkami publicznego transportu. Wtedy pies posiadać musi zarówno kaganiec, jak i smycz. Należy pamiętać, że tutaj również nie działa zasada, że pies jest łagodny i nie zrobi nikomu krzywdy.

Jak prawo to i mandaty. Ile może kosztować spacer z psem?

Jeśli pies biegnie bez smyczy w miejscu publicznym, opiekunowi grozić będzie mandat w wysokości 250 złotych. Natomiast jeśli zwierzę o agresywnym usposobieniu zaatakuje kogoś i dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia, to otrzymać można karę o wartości już 500 złotych. Co ważne, mandat dostanie osoba, która aktualnie zajmuje się psem. Jeśli więc pies na spacer idzie z zastępczym opiekunem, to wówczas koszty ponosi on, nie właściciel.

Korzystając z ładnej pogody, wybraliśmy się do parku w Kaliszu i zapytaliśmy spacerowiczów, co myślą o zmianach w prawie.

Myślę, że to dobra decyzja. Właściciele powinni wyprowadzać psy na smyczy, bo zwierzęta są różne. Jeden jest łagodny, drugi nie – powiedział nam jeden z napotkanych kaliszan.

Mój pies zawsze chodzi na smyczy. Spuszczam go tylko w odludnych miejscach, ale to dlatego, że trochę słabo nawiązuje kontakty z innymi psami – dodał inny.

Psa biegającego luzem najczęściej można spotkać na spacerze. Zdarza się jednak, że zwierzę pojawia się znikąd, a człowiek zaczyna uciekać. Taki widok zwykle budzi strach. Jednak częściej do takich sytuacji dochodzi na wsiach. Tam wówczas pies wybiega poza podwórko i goni rowerzystów czy pieszych. A czy w Kaliszu jest to powszechny problem?

Ja nigdy tu w parku nie widziałem, żeby pies gonił jakiegoś człowieka – twierdzi jeden ze spacerowiczów kaliskiego parku

Najwięcej psów biega przy Wale Staromiejskim wzdłuż Prosny. Ludzie tam puszczają psy, a tam dzieci biegają i jeżdżą na rowerkach. Nie raz te psy dolatują, a to nigdy nie wiadomo – dodała jedna z naszych rozmówczyń.

Jak więc należy się zachować w sytuacji, gdy goni nas pies?

Przede wszystkim zachować spokój i nie panikować. Najlepiej stanąć na wprost, obserwować psa, nie krzyczeć i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Zdecydowanie nie atakować psa, nie rzucać w niego przedmiotami i nie wymachiwać rękoma. Te rzeczy sprawią, że sytuacja się tylko pogorszy. Kopnięcie psa również nie będzie dobrym rozwiązaniem. W taki sposób wskazuje się agresywnemu psu miejsce do ataku. Gdy jednak przechadzając się, notorycznie dochodzi do sytuacji, że pies wybiega warto powiadomić o tym odpowiednie służby lub na spokojnie uzmysłowić jego właściciela o zagrażającym niebezpieczeństwie.    

JF, fot. pixabay

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/