Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Mapa kościelnej pedofilii, a na niej diecezja kaliska

Ostrów Wielkopolski, Witaszyce, Wołczyn, Lututów – mapa kościelnej pedofilii, która została zaprezentowana w Watykanie, to także miejscowości diecezji kaliskiej. Każde zaznaczone na mapie miejsce, gdzie dochodziło do molestowań przez duchownych, jest dokładnie opisane i opatrzone linkami m.in. do artykułów prasowych. Po południu, 21 lutego w Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się międzynarodowa konferencja organizacji Ending Clergy Abuse zajmującej się pomaganiem wykorzystywanym seksualnie nieletnim. Dzień wcześniej przedstawiciele polskiej Fundacji „Nie lękajcie się” oraz posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej wręczyli papieżowi Franciszkowi raport o polskich biskupach chroniących księży pedofilów.

W Watykanie ruszył synod poświęcony pedofilii w Kościele. Przy okazji spotkania duchownych odbywa się międzynarodowa konferencja poświęcona wykorzystywaniu seksualnemu dzieci przez księży. Głównym założeniem jest pokazanie skali zjawiska i tego, jak bardzo hierarchowie kościelni w poszczególnych krajach dbają, by informacje o molestowaniach dzieci przez tę grupę społeczną nie wychodziły na jaw oraz jaki parasol ochronny roztaczają nad oskarżanymi o przestępstwa seksualne i piętnują ich ofiary.

W międzynarodowej konferencji organizowanej przez Ending Clergy Abuse biorą udział także Polacy. Jedną z osób, która będzie zabierać głos jest Marek Lisiński, który sam w dzieciństwie padł ofiarą księdza pedofila, a teraz pomaga innym wykorzystywanym, posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus oraz przedstawiciele polskiej Fundacji „Nie lękajcie się” zajmującej się walką z pedofilią w Kościele i ujawniającej kolejne przypadki seksualnych nadużyć duchownych wobec wiernych. W raporcie, który w Watykanie przedstawiła Fundacja "Nie lękajcie się" można znaleźć także nazwisko ordynariusza diecezji kaliskiej kiedy Edward Janiak sprawował jeszcze funkcję biskupa pomocniczego we Wrocławiu.  Jego postać opisywana jest w kontekście księdza K., oskarżanego o pedofilię. Biskup Janiak przeniósł go z parafii na posługę u sióstr zakonnych i księży emerytów. Zakazał mu też nauczania religii. Mimo tych kościelnych konsekwencji ksiądz K. – jak czytamy w raporcie- dalej krzywdził dzieci. Ostatecznie został skazany przez sąd na 7 lat więzienia.  Więcej o tej sprawie przeczytacie w załączonym pod tekstem pełnym raporcie.

Organizacja stworzyła też interaktywną mapę pedofilii w polskim Kościele (tutaj), na której zaznacza miejscowości, gdzie dochodziło do molestowań i gwałtów. Takie, z których napływają zgłoszenia. Punkty, gdzie księża usłyszeli wyroki za przestępstwa oraz gdzie media takie sprawy opisywały. I w tym niechlubnym wykazie znalazła się diecezja kaliska. Większość to sprawy nowe, z ostatnich kilku lat. Jedna swój początek ma w latach 80., a kolejna sięga ostatniej dekady XX wieku.  

Fundacja opisuje je tak:

Witaszyce, powiat jarociński

ksiądz Kamil I. (32 l.)

Wikariusz z Witaszyc koło Jarocina (kaliszanin - red.) w grudniu 2017 zatrzymany za proponowanie seksu 14-latkowi. Duchowny pisał do chłopca SMS-y i wysyłał wiadomości za pomocą komunikatorów internetowych. Wkrótce okazało się, że są dwie kolejne ofiary poniżej 15 lat. Ksiądz wikariusz od 2 lat pracował jako katecheta w szkole podstawowej w Prusach. Dzień przed zatrzymaniem ksiądz został odwołany. Nie został aresztowany - ma obowiązek stawiania się trzy razy w tygodniu we wskazanej komendzie policji. Podejrzany ma zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych na odległość mniejszą niż 200 metrów i zakaz wykonywania zawodu nauczyciela. Kolejnym środkiem jest poręczenie majątkowe w wysokości 5 tys. zł. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Ostrów Wielkopolski

ksiądz (inicjały nieznane)

Wikary z Ostrowa Wielkopolskiego został oskarżony w 2014 przez 18-letniego ucznia o to, że go zwabił, upił, a następnie nieprzytomnego molestował.
„Według relacji nastolatka, został on zaproszony przez wikariusza jednej z ostrowskich parafii. W mieszkaniu został poczęstowany alkoholem, po którym na chwilę stracił przytomność. Kiedy się ocknął, był na wpół rozebrany. Właśnie wtedy doszło, zdaniem licealisty, do molestowania." Prokuratura wszczęła śledztwo po tym, jak 18-letni ostrowianin w obecności rodziców złożył oficjalne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Licealista twierdzi, że ksiądz go molestował.

Lututów, powiat wieruszowski

47-letni ksiądz został skazany w 2008 na rok i 8 miesięcy za molestowanie nieletnich. Sprawa dotyczy sytuacji, do których dochodziło w 2003 i 2004 roku. 

Wołczyn, powiat kluczborski 

Zgłoszenie dotyczy lat 90. XX w.

Fundacja otrzymała z tej miejscowości zgłoszenie od osoby, która jako dziecko lub osoba małoletnia padła ofiarą przemocy seksualnej ze strony duchownego.  Ze względu na dobro osoby pokrzywdzonej na tym etapie nie publikujemy żadnych szczegółów sprawy.

Jeżeli również kiedykolwiek padłaś lub padłeś ofiarą przemocy seksualnej ze strony osoby duchownej w tej miejscowości, napisz do Fundacji „Nie Lękajcie się”

AW, materiały Fundacji „Nie lękajcie się”, arch., fot. pixabay.com

Pliki do pobrania

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/