Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Saturnina, Przemysł

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Maturzyści sklasyfikowani. Część kaliskich nauczycieli wróciła do pracy

W środę w kaliskich szkołach ponadgimnazjalnych odbyły się rady pedagogiczne, na których zapadały decyzje odnośnie przyszłości tegorocznych abiturientów. Wszyscy do egzaminu podejść mogą, jednak czy ten się odbędzie i czy będą pedagodzy, którzy je przeprowadzą jest wielką niewiadomą. Chociaż coraz więcej nauczycieli wraca do pracy.

Według danych Wydziału Edukacji 8 kwietnia do strajku przystąpiły 33 kaliskie placówki oświatowe – w sumie około 1060 nauczycieli, czyli 82% kadry oraz 42 pracowników niepedagogicznych tj. 12% kadry. Dane z minionej środy mówią o 650 protestujących nauczycielach (55%) i 6 pracownikach niepedagogicznych (2%). A to oznacza, że pedagodzy sukcesywnie się wyłamują. - Jeżeli chodzi o jednostki oświatowe to w środę dwie odstąpiły od strajku. Nie zmienia to jednak faktu, że 31 jednostek w Kaliszu nadal strajkuje – mówi Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji w Kaliszu.

Z protestu zrezygnowały Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 przy Kordeckiego i Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Piwonicach. Nadal nie pracuje natomiast większość szkół ponadgimnazjalnych (poza „Kopernikiem”, który w ogóle nie przystąpił do strajku oraz II LO, w którym połowa kadry zadeklarowała udział w proteście, ale zajęcia odbywają się normalnie). Mimo to w większości placówek rady pedagogiczne odbyły się bez zakłóceń. - Było kilka szkół, gdzie nie było potrzebnej ilości pedagogów do quorum, ale klasyfikacje się odbyły, czyli wszyscy uczniowie będą dopuszczeni do matury – mówi Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.

Niektóre miasta m.in. Łódź odmówiły sklasyfikowania abiturientów. Rząd planuje rozwiązać tę sprawę odgórnie, uchwalając stosowne przepisy o klasyfikacji wszystkich maturzystów. Teraz pytanie, czy znajdą się chętni, którzy zgodzą się przeprowadzić egzaminy. Szczególnie ustne, bo tutaj nauczycieli nie da się zastąpić katechetami czy strażakami, tak jak było to w przypadku egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty.

Porozumienia na linii związki zawodowe a rząd nadal nie ma. Na piątek, 26 kwietnia zaplanowano okrągły stół dotyczący sytuacji w szkolnictwie. Gotowość do udziału zgłosił też Grzegorz Kulawinek, który czeka na potwierdzenie możliwości wzięcia udział w debacie.

AW, MIK, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/