Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Mediatorzy w szkołach ZDJĘCIA

Konflikty w szkole były, są i będą. Jest jednak nowy pomysł na ich rozwiązywanie - przygotowanie mediatorów, zarówno dorosłych, to znaczy nauczycieli i dyrektorów, jak i młodzieżowych, czyli mediatorów rówieśniczych. Przykład przyszedł z Gdańska, a w tej chwili solidne podstawy ma już Wielkopolskie Centrum Mediacji.

Podczas konferencji przebiegającej pod hasłem „Mediacje w szkole – tworzenie dobrego klimatu nauki i wychowania”, zorganizowanej przez kaliski ODN w Auli Collegium Oecologicum PWSZ, swymi doświadczeniami dzielili się m.in. mediatorzy z Gdańska. Tam bowiem już kilka lat temu pedagog Katarzyna Stryjek rozwinęła mediacyjną metodologię rozwiązywania sporów. Jej zdaniem w szkołach od lat funkcjonowało mylne przekonanie, że mówienie o konfliktach jest przyznaniem się do braku kompetencji. „Teraz jest czas, kiedy nauczyciele otwarcie mówią o tym, że potrzebują narzędziowni, potrzebują praktycznych, skutecznych metod, a nie teorii, którą świetnie znają. Mediacja tutaj się wkomponowuje idealnie. To jest coś, co my mamy naturalnego – umiejętność mówienia i słuchania” – mówiła Katarzyna Stryjek z Gdańskiego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej.

W szkołach przecież od lat pracują pedagodzy i psychologowie, których zadaniem jest pomagać uczniom. Co wyróżnia zatem mediatora? Sposób rozwiązywania problemów czy konfliktów. Nauczyciel czy dyrektor zbyt często przyjmują rolę osoby, która w spornych sytuacjach za innych podejmuje decyzje. „Nauczyliśmy się, co pewnie wyrasta z jakiejś tradycji, że wychowawca, nauczyciel próbuje rozwiązywać problemy dzieci mówiąc im, że mają sobie podać ręce, pogodzić się i któraś ze stron ma rację bądź nie. Takie odgórne, zewnętrzne rozwiązywanie problemów zupełnie inaczej jest przyjmowane przez uczestników tego konfliktu niż kiedy podchodzimy mediacyjnie, czyli tak naprawdę problem oddajemy im w ręce i oni muszą sami ten problem rozwiązać. Czują się podmiotami danej sytuacji” – powiedziała Iwona Klein, dyrektor i mediator z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 33 w Gdańsku.

Gdańskie Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, mając już kilkuletnie doświadczenie, opracowało system mediacji, którym zainteresowała się Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Pierwszą konferencję w naszym regionie na temat mediacji rówieśniczej zorganizowała dwa lata temu, ale to w roku 2016 zintensyfikowano prace, zwłaszcza w Poznaniu, Kaliszu i Ostrowie. Uczniowie południowowielkopolskich szkół podczas konferencji pokazali już praktycznie, w jaki sposób przebiegają mediacje rówieśnicze. „Myślę, że w szkołach często rozwiązuje się konflikty metodą mediacji, tylko się tego tak nie nazywa po prostu. A teraz mówiąc głośno o mediacjach przypominamy o tym, że konflikty w szkołach są i będą, pokazujemy sposób rozwiązywania ich i jednocześnie pokazujemy, że najczęściej i najlepiej, może nawet najrozsądniej te konflikty rówieśnicy rozwiązują między samymi sobą” – mówiła Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Podczas konferencji jej inicjatorka Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, za swe dotychczasowe zaangażowanie dostała od młodzieży tytuł Ambasadora Mediacji Rówieśniczych. „Musimy potrafić rozmawiać bez wywoływania negatywnych emocji i unikać konfliktów. Myślę, że to młode pokolenie, które teraz się tego uczy, w momencie gdy my już odejdziemy na zasłużoną emeryturę, weźmie świetnie sprawy w swoje ręce. Młodzi Wielkopolanie będą potrafili rozwiązywać problemy” – mówiła pani marszałek.

Wśród sygnatariuszy porozumienia dotyczącego powołania Wielkopolskiego Centrum Mediacji obok Samorządu Województwa Wielkopolskiego są również Wielkopolski Kurator Oświaty i Sąd Okręgowy w Poznaniu, a także Samorząd Radców Prawnych, który już od kilkunastu lat prowadził w wielkopolskich szkołach innowacyjny program edukacji prawnej. „W trakcie realizacji tego programu zauważyliśmy, że oprócz treści wprost prawnych ważne jest by wprowadzić do szkoły wsparcie o charakterze emocjonalnym, ale powiązane z prawem i stąd mediacje, bo one łączą te dwa komponenty, czyli krótko mówiąc chcieliśmy dostarczyć z zewnątrz jako eksperci o innej kompetencji wiedzy i młodym ludziom, i nauczycielom, by w szkole się lepiej żyło” – powiedziała Jolanta Kucharzak z Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych.

Działalność Wielkopolskiego Centrum Mediacji obejmuje konferencje, szkolenia i spotkania. Wszystko po to, aby jak najwięcej o mediacjach mówić, zachęcać organy prowadzące oraz szkoły do zapisywania się do Centrum Mediacji i kształcić zarówno mediatorów szkolnych, jak i rówieśniczych. W ciągu roku zgłosiło 50 wielkopolskich szkół.

R. Kuciński, zdj. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/