Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Miasto chce przyciągnąć turystów. Czy pomogą nowe atrakcje?

Turyści, a raczej ich brak to problem. Kalisz od lat próbuje przyciągnąć osoby, które chciałyby w grodzie nad Prosną spędzić więcej niż kilka godzin. Tłumy pielgrzymów odwiedzających św, Józefa problemu nie rozwiązują, bo Sanktuarium najczęściej jest jedynym miejscem na trasie ich objazdu, więc w Kaliszu są na chwilę. Dlatego miasto liczy, że kolejne atrakcje - niedawno oddane Centrum Legend i Baśni, a niebawem też wyremontowane piwnice i wieża ratuszowa - pomogą przyciągnąć podróżnych, bo kiedy tacy się pojawiają są zauroczeni naszym miastem.

Tak będzie wyglądało wnętrze wieży ratuszowej. To jedna z atrakcji, która ma przyciągnąć turystów. Remont trwa. 

Opinie kaliszan odnośnie atrakcyjności miasta są podzielone. Jedni potrafią wskazać miejsca, które sami chętnie odwiedzają i poleciliby przyjezdnym, inni wręcz przeciwnie. W ocenie rodzinnego miasta kierują się iście kaliskim podejściem do tematu stwierdzając, że stąd najlepiej wyjechać. Jednak tak źle nie jest. Kalisz być może nie jest i nie będzie Wrocławiem, Krakowem czy Poznaniem, ale turyści od czasu do czasu tu zaglądają. Najczęściej dlatego, że miasto polecili im znajomi, którzy trafili nad Prosnę podczas własnych wojaży lub poznali kaliszan mieszkających za granicą. Według danych PTTK w 2018 roku nasze miasto odwiedziły osoby z regionu i Polski, ale też Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych, Brazylii czy Australii.

Czym zachwycają się turyści?

Turyści, kiedy już przyjeżdżają do Kalisza, mają się czym zachwycić. - Podoba im się układ urbanistyczny miasta, zabytki kościołów gotyckich, historia osób związanych z tym miastem. Mam na myśli Marię Konopnicką, Marię Dobrowską, Adama Asnyka, Szolc-Rogozińskiego czy władców piastowskich i Jagiellonów, którzy tutaj spędzali swoje dni, czy tutaj spoczęli, tak jak Mieszko III Stary – mówi Andrzej Matysiak, przewodnik PTTK. - Ciekawostki związane z tym miastem, z osobami, które tu tworzyły, mieszkały i tworzyły historię są niezgłębione i można opowiadać o tym godzinami.

Jednak najwięcej osób odwiedzających Kalisz to pielgrzymi, których sprowadza wizyta u św. Józefa. W 2018 roku było to ponad 500 tysięcy osób. I w nich tkwi potencjał, uważa Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza. - Chcemy oczywiście rozszerzyć ich formę, chcemy, by zwiedzili i katedrę św. Mikołaja i kościół franciszkanów, ale też wieżę ratuszową, Park Miejski, a zwiedzanie rozłożyli na kilka dni. 

Jak zatrzymać ich na dłużej?

Czy jest na to szansa? A może czy jest szansa, by Kalisz na stałe zagościł na mapie miast wartych odwiedzenia w weekend czy w czasie urlopu? Według Tripadvisora – jednej z największych platform internetowych na świecie oceniających atrakcje, wydarzenia, restauracje czy hotele w naszym mieście jest kilkanaście miejsc wartych zobaczenia: oczywiście wspomniane już kościoły, ale też Most Kamienny, Park Miejski, schron przeciwatomowy, czy Pomnik Książki. Kolejne przybywają. W grudniu w Baszcie Dorotce powstało centrum, w którym można poznać miejskie baśnie i legendy. Trwa też remont ratuszowych piwnic i wieży ratuszowej, więc niebawem na mapie atrakcji, nie tylko dla mieszkańców, pojawi się ekspozycja poświęcona dziedzictwu historyczno – kulturowemu. - Zaczynamy od podziemi, gdzie poznajemy historię miasta, jakieś eksponaty i kolejnym etapem wycieczek jest wejście na wieżę - zapowiada Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Będzie wyeksponowany sam mechanizm zegara. Tam jest fajny szyb, gdzie ten mechanizm pracuje. To wszystko będzie w sposób nowoczesny pokazane i taką wisienką na torcie będzie widok z wieży. Kalisz ma bardzo atrakcyjną panoramę, którą można podziwiać z samej wieży.

Prace budowlane trwają. Miasto jest w trakcie realizacji dwóch przetargów. Kolejne – na zakup sprzętu multimedialnego – będą rozstrzygnięte w najbliższych tygodniach. -  Chodzi o wyposażenie wieży jak i piwnic ratusza - mówi Dagmara Pokorska. - Czyli zakup mebli, gablot i ławek.

Wszystko ma być nowoczesne i multimedialne, ale z dużą dawką wiedzy. Tak by przyciągnąć zainteresowanych samą historią oraz spragnionych nowinek technicznych, by przyswoić informacje o mieście i regionie.

AW, fot. arch. Urzędu Miasta, Atelier Architektury Radosław Żubrycki

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/