Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Miejsca parkingowe będą szersze

Od 1 stycznia 2018 roku miejsca parkingowe mają być szersze o 20 cm. Zmiana planowana przez Ministerstwo Infrastruktury to odpowiedź na oczekiwania kierowców. Ale nic za darmo.

Zbyt wąskie miejsca parkingowe to problem wielu podziemnych garaży, czy parkingów przed centrami handlowymi. I to nie tylko dla właścicieli dużych samochodów. Wciśnięcie się w miejsce postojowe to jedno, wydostanie z auta drugie, a uniknięcie poobijanych drzwi – trzecie. Te niedogodności w znacznym stopniu zminimalizują nowe przepisy. Plan resortu infrastruktury zakłada, że od przyszłego roku miejsca parkingowe będą szersze.  

Dziś to 2 metry i 30 centymetrów. Ta powierzchnia ma powiększyć się o 20 cm. W przypadku parkowania wzdłuż jezdni nowelizacja zakłada, że stanowiska postojowe powinny mieć co najmniej 3,6 m szerokości (z możliwością ograniczenia do 2,5 m w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego) i długość 6 m. Nowe regulacje nie zmieniają minimalnej długości miejsc postojowych. – Te przepisy dotyczą nowo tworzonych miejsc parkingowych, nie tych już istniejących – zaznacza Krzysztof Gałka, p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu. Pomysł Ministerstwa Infrastruktury ocenia pozytywnie. – To jest dobre rozwiązanie, że idzie to w kierunku zwiększenia tych parametrów, ja to oceniam pozytywnie, bo jest taka potrzeba. Auta osobowe są coraz większe, a obecne parametry nie do końca odpowiadają faktycznym potrzebom - uważa.

Jednak coś za coś. Szersze miejsca postojowe to mniej miejsc postojowych. A już teraz chociażby na Dobrzecu, około 5 tysięcy kierowców nie ma gdzie postawić swoich samochodów.

Planom resortu przyglądają się bacznie także deweloperzy. Nie wykluczają, że drożej będą sprzedawać miejsca parkingowe przed blokami czy w podziemnych garażach.

Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.

MIK, fot. arch.  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/