Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Mikołajkowy prezent od odzdrowieńców dla chorujących na covid. W sobotę zebrano prawie 30 litrów osocza

Prezent od ozdrowieńców. Osoby, które przechorowały Covid-19, w czasie mikołajkowej akcji poboru osocza oddały prawie 30 litrów płynu, który pomaga w leczeniu ciężkich przepadków choroby. Taki zapas starczy na kilka dni, więc wszyscy, którzy koronawirusa mają już za sobą są wyczekiwani w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz wszystkich jego siedzibach. Podobnie wyczekiwani są krwiodawcy, bo wiadomo, że tego leku też nigdy za wiele.

Mikołajki z ozdrowieńcami dały – pozostając przy świątecznych nazwach - całą pakę osocza. Zgłosiło się prawie 50 osób, a 43 zostały zakwalifikowane jako dawcy. Każda z nich mogła oddać 650 mililitrów osocza, czyli łącznie prawie 30 litrów leku.  - Trzy osoby oddały osocze w Ostrowie, 5 w Ostrzeszowie, natomiast w Koninie i Krotoszynie po 10. Pozostałe u nas w centrum – podlicza  Małgorzata Tarnawska, dyrektor RCKiK w Kaliszu. - To już jest liczba osób naprawdę istotna. I te osoby pomogły podreperować nasze magazyny. Mamy zapasy na kilka dni. 

Obecnie każda ilość osocza rozchodzi się błyskawicznie. Najbardziej krytyczny był przełom października i listopada. Wtedy też liczba wykrywanych przypadków koronawirusa w Polsce była bardzo duża. I wyjątkowo dużo wielu pacjentów było hospitalizowanych i czekało na osocze ozdrowieńców z przeciwciałami, które łagodzą przebieg choroby.  – Było tak, że w nocy spływały zapotrzebowania, a kolejnego dnia rano my już to osocze wydawaliśmy, tak że wymagało to ze strony krwiodawstwa szybkiego działania, żeby to osocze po pobraniu od razu badać i dostarczać do chorych – podkreśla Małgorzata Tarnawska. - Teraz dzięki temu, że mamy zapas na dwa, trzy dni jest nam łatwiej gospodarować osoczem. Spokojniej. Kiedy zapotrzebowanie spływa możemy kontaktować się z lekarzami w szpitalach, by nasi lekarze mogli przedyskutować stan zdrowia pacjenta. Dzięki temu możemy dobrać osocze z odpowiednio wysokim mianem przeciwciał antySARS COV-2. Tak więc ta sytuacja jest bardziej znormalizowana.

W czasie poprzedniej akcji dedykowanej ozdrowieńcom, udało się pobrać 5 litrów osocza. Kolejna taka zapowiadana jest na 17 grudnia, ale aktualnie planowana jest jedynie w oddziale terenowym w Koninie.

Osocze można oddawać także od poniedziałku do piątku. Każdy ozdrowieniec nawet trzykrotnie.

AW, zdjęcie arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/