Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Młoda kaliszanka wygrała konkurs w Chicago

Trzynastoletnia Hania Sadowska z Kalisza zwyciężyła w konkursie "Victoria warszawska 1920-2020". Tabliczki zaprojektowane przez młodą plastyczkę ozdobią … chicagowskie groby weteranów wojny polsko-bolszewickiej oraz inne miejsca pamięci związane z tym wydarzeniem. Konkurs na wykonanie oznaczeń zorganizował Przystanek Historia IPN Chicago, który działa pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Swoje prace mogli zgłaszać uczniowie od 13 do 18 lat ze szkół polonijnych oraz polskich. . Uroczystość ogłoszenia wyników odbyła się w niedzielę 15 listopada i była transmitowana w mediach społecznościowych.

Relację z uroczystości wręczenia nagród można obejrzeć tutaj.

Prace napłynęły z całego świata. Kaliszanka pokonała prawie stu innych młodych plastyków.  – Wszyscy jednomyślnie uznaliśmy tę pracę za najlepszą. Strasznie spodobała nam się energia, która została przedstawiona. Podobało nam się, że praca nie jest symetryczna, że widać w niej dynamizm, pomysłowość – tłumaczył przewodniczący jury Marek Hapon. Podkreślał przy tym ponadczasowość projektu.

Zwyciężczyni relacji z gali nie oglądała. A kiedy rodzice przyszli poinformować córkę o wygranej, Hania w pierwszej chwili się zdenerwowała, bo... przerwali jej lekcję. – Początkowo nie dowierzałam, że to możliwe – wspomina Hania Sadowska. – Gdy sobie uświadomiłam, co się stało, byłam szczęśliwa.

Hanię do udziału w konkursie namówiła Urszula Papierska z biblioteki  szkolnej. Wie, że nastolatka swoje plastyczne umiejętności rozwija na zajęciach pod okiem Marzeny Powałowskiej-Baldach. – Długo nie mogłyśmy nic wymyślić, ale w końcu miałam olśnienie – przyznaje i nie ukrywa, że najdłużej męczyła się, rysując orła. – Obiecałem córce, że jej pomogę przy tej pracy, ostatecznie okazało się, że zobaczyłem projekt tylko przez chwilę, tuż przed wysłaniem na konkurs – zdradza Piotr Sadowski, który od wielu lat zajmuje się grafiką komputerową. – Jestem bardzo dumny z tego projektu, zwłaszcza pierwotnej wersji – podkreśla.

Kaliszanka często bierze udział w konkursach. Nie tylko plastycznych więc czasami zapomina, dokąd wysłała swoje prace. – Dlatego dopiero jak zadzwoniła do nas pani z Chicago z informacją, że Hania wygrała, zaczęliśmy sprawdzać, w czym wzięła udział – przyznaje mama laureatki, Sylwia Sadowska.

Zwyciężczyni konkursu, oprócz czeku na 300 dolarów, otrzymała tytuł Młodzieżowego Pasjonata Historii Polski, a także gry oraz książki historyczne.

AW, Daniel Aleksandrzak, organizator

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/