Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 maj 2021 Godzina:
imieniny: Karena, Beatus

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Na co przeznaczone zostaną pieniądze z pierwszolistopadowej kwesty?

Grobowiec prezydenta Leona Nieszkowskiego został odnowiony, teraz trzeba zapłacić. Pieniądze na uregulowanie rachunku z firmą wykonującą prace konserwatorskie będą pochodzić z tegorocznej pierwszolistopadowej kwesty. Wolontariuszy będzie można spotkać przy cmentarzu komunalnym. Przez 16 lat udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych. Cała kwota została przeznaczona na ratowanie nagrobków znajdujących się na zabytkowych nekropoliach przy Rogatce. Kwesta i dotacje to jedne z nielicznych form wsparcia cmentarzy, jakie mają do dyspozycji samorządy.

Zabytkowe, często niszczejące nekropolie są własnością gmin wyznaniowych. Dlatego samorządy, w tym Kalisz, nie mogą bezpośrednio finansować prac konserwatorskich. Mogą jedynie uwzględniać prośby o dotacje na prace renowatorskie. Proboszczowie parafii zarządzający nekropoliami przy Rogatce, regularnie takie wnioski składają. W ostatnich dwóch latach parafia ewangelicko-augsburska otrzymała 120 tysięcy złotych na naprawę parkanu, który był w fatalnym stanie. Jego fragment nawet runął. Prace dobiegają końca. - Sam parkan nie jest tylko ogrodzeniem cmentarza, ale jak wiemy w tym parkanie również umieszczone są nagrobki, pomniki nagrobne i destrukcja parkanu wiąże się również ze zniszczeniem tych obiektów – wyjaśnia konieczność napraw Anna Woźniak z Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Najprawdopodobniej w przyszłym roku parafia otrzyma kolejną dotację, która pozwoli na renowację ogrodzenia od bramy w kierunku ulicy Górnośląskiej. Właśnie w tej części ogrodzenia znajduje się grobowiec byłego prezydenta Kalisza Leona Nieszkowskiego. Prace zostały zakończone. Kosztowały niewiele ponad 20 tysięcy złotych. - Zapłaciliśmy już połowę, te 10 tysięcy zł i zostaje zobowiązanie 10 tysięcy, które mam nadzieję uregulujemy dzięki naszej zbiórce – zachęca do wsparcia kwesty dr Jarosław Dolata z PTTK w Kaliszu, które jest organizatorem zbiórki.

Od początku trwania kwesty udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze umożliwiły m.in. wykonanie prac przy grobie Adama Chodyńskiego - patrona kaliskich przewodników turystycznych oraz płk. Rafała Zajączka. Na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej wyremontowany został dach kaplicy grobowej rodziny Żuczkowskich, gdzie pochowana jest Zofia Hieropolitańska, zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa. Wykonano także prace na cmentarzu prawosławnym przy grobowcach rodzinnych: Myszkiewiczów, Grabowskich, Katasanowów oraz Daraganów, a także naprawę ogrodzenia przy kaplicy Repphanów na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Przed rokiem wykonany został remont grobowca Henryka Mikołaja Milera (1839-1921) - powstańca styczniowego, adiutanta generałów Edmunda Taczanowskiego i Józefa Hauke-Bosaka.

AW, UM, zdjęcia autor  

 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/