Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Na dworze żar, w autobusie jak w piekarniku. Gdzie klimatyzacja?! – pytają pasażerowie

To koszmar – mówią o podróżowaniu autobusami w upalne dni pasażerowie Kaliskich Linii Autobusowych. W większości pojazdów nie ma klimatyzacji. Spółka rozkłada ręce i współczuje swoim klientom. – Jedyne co możemy zrobić, to sukcesywnie wymieniać autobusy na nowe, wyposażone w klimatyzację – mówi Piotr Bewziuk, prezes KLA. To jednak proces wieloletni.

Na 62 pojazdy będące na stanie Kaliskich Linii Autobusowych klimatyzację posiada zaledwie… 20. Pasażerowie mają więc prawo narzekać. Zwłaszcza podróżując stosunkowo nowymi autobusami, jak czytelniczka naszego portalu. Z usług miejskiego przewoźnika korzystała we wtorek. - Wczoraj jechałam nowym autobusem zakupionym ze środków WRPO; tak był opisany. Miasto szczyci się tymi autobusami, tymczasem nie ma w nich klimatyzacji – żali się pasażerka. - Kierowcy mówią, że klimatyzacja jest włączona, a w środku jest gorzej niż na zewnątrz! Znajomi podróżowali z dziećmi do lekarza do Ostrowa Wielkopolskiego i musieli wysiąść w Skalmierzycach, bo bali się, że dzieci nie wytrzymają podróży.

Prezes KLA rozumie rozgoryczenie klientów, ale rozkłada ręce. - Problem polega na tym, że w tych autobusach, o których mówi pasażerka tej klimatyzacji po prostu nie ma – przyznaje Piotr Bewziuk. - To są autobusy zakupione w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w roku 2010 i niestety nie mają takiego wyposażenia. Gdy jest taka pogoda jak wczoraj, czyli 36 stopni Celsjusza, a samochód to jest blaszana puszka, która się dodatkowo nagrzewa to w środku temperatury są naprawdę wysokie. Nie dziwię się pasażerom, że podróż nie należy do przyjemności, ale jedyne co możemy zrobić to jak najszybciej wymieniać autobusy na nowsze, z klimatyzacją. Na to, że stare jej nie mają wpływu niestety nie mamy.

Na zmiany pasażerom przyjdzie jednak poczekać, bo pomimo zakupu 10 nowoczesnych Solarisów (te miały wyjechać na drogi 1 lipca, ale ze względu na błąd systemu nie można ich użytkować), spółka będzie nadal będzie dysponować zaledwie 30 pojazdami z klimatyzacją na 62 autobusy. A i tam, gdzie jest klimatyzacja kierowcy jej nie włączają – żalą się kaliszanie. – Taką sytuację mieliśmy w niedzielę w autobusie kursującym na Szałe, ale tam doszło do awarii, a ze względu na duże obłożenie musieliśmy skierować na tę trasę długi, ten konkretny autobus – wyjaśnia Piotr Bewziuk. - Nie jest natomiast prawdą, że kierowcy nie włączają klimatyzacji, bo próbują w ten sposób oszczędzać na paliwie. Takie zarzuty pojawiają się ze strony wielu pasażerów. Kierowcy też jest gorąco i na pewno sam sobie tę klimatyzację włączy, bo chce pracować w lepszych warunkach. Tym bardziej, że pasażerowie wsiadają i wysiadają, a kierowca jest w autobusie przez całą zmianę. On nie ma żadnego interesu w tym, żeby w tym autobusie było gorąco – zapewnia prezes KLA.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/