Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 08 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Maria, Klement

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Największy cmentarz Europy - lekcja bolesnej przeszłości i tolerancji uczniów kaliskiego "Ekonomika"

- Faktów można nauczyć się z podręczników, a wizyta w tym miejscu ma skłaniać do refleksji i pytań, kiedy przyzwalamy na zło. Będąc na tym największym cmentarzu Europy, trzeba starać się odpowiedzieć na pytania, jakie zadaje nam to miejsce – mówił do uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych Jarosław Liber, przewodnik po obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Birkenau. Grupa nastolatków Oświęcim odwiedziła w ramach projektu „Przez wspólną historię ku przyszłości”, realizowanego przez Muzeum Auschwitz.

Lekcja historii, lekcja tolerancji, lekcja zadumy i refleksji – bo udział w projekcie to nie tylko wizyta w nazistowskim obozie zagłady i suche fakty. Przede wszystkim całodniowy pobyt w Oświęcimiu to możliwość poznania narodu, który przez wieki był integralną częścią naszego społeczeństwa, możliwość przyjrzenia się z bliska historii zagłady – na wszystkich, z których świat postanowił oczyścić Adolf Hitler i jego poddani oraz, co najważniejsze, możliwość zrozumienia, że każdy z nas odpowiedzialny jest za tolerancję i za pokój. – Ten nigdy nie jest nam dany na zawsze. Dlatego będąc tutaj, musimy odpowiedzieć sobie na pytania, jakie nam zadają obozy Auschwitz i Birkenau. A tych jest wiele. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że lekceważąc zło, pozwalamy, by rosło w siłę – mówił do kilkunastoosobowej grupy kaliskich uczniów Jarosław Liber, przewodnik po obozach.

Całodzienna lekcja rozpoczęła się w Centrum Żydowskim – czynnej synagodze zamienionej w muzeum i miejsce edukacji o historii i kulturze Żydów oraz judaizmie. Kolejnym punktem było zwiedzanie Birkenau oraz Auschwitz. Wszystko zakończyły warsztaty, w trakcie których uczniowie mogli sprawdzić wiedzę zdobytą przez kilka godzin pobytu w muzeum oraz podzielić się własnymi przemyśleniami o zagładzie. – W naszej szkole od kilku lat prowadzone są lekcje związane z narodem żydowskim i jego związkami z Polską, a tym samym uczniowie sporo dowiadują się o najczarniejszej karcie w historii współczesnej, czyli o drugiej wojnie światowej, o zagładzie – mówi Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, która koordynuje projekty dotyczące judaizmu. – W ten sposób uczymy historii, ale przede wszystkim chcemy, by w dorosłe życie weszli jako osoby otwarte i rozumiejące, że każdy ma prawo do innego wyglądu, innych niż nasze poglądów, do innej religii. Uczymy ich otwartości i ciekawości świata.

Dlatego w ramach projektów odbywają się wyjazdy uczniów do Auschwitz czy Muzeum Polin, ale także studia i międzynarodowe konkursy,  w których z powodzeniem przypominali kaliskich Żydów.

AW, zdjęcia autor  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/