Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 11 maj 2021 Godzina:
imieniny: Ignacja, Lutogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Nie p(i)sujcie nam szkoły! Kaliszanie chcą referendum w sprawie reformy edukacji?

Uważają, że należy okazywać sprzeciw, nawet gdy sprawa wydaje się być przegrana. Radni Platformy Obywatelskiej zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji. Do akcji dołączają się Młodzi Demokraci.

Radni Platformy Obywatelskiej w poniedziałek po południu na Głównym Rynku zachęcali kaliszan do poparcia wniosku o ogólnopolskie referendum. Rozdawali ulotki i przekonywali, że zmiana jaka już jest wprowadzana w szkolnictwie, to jeden wielki chaos i bałagan. Mieszkańcy, jak na poniedziałkowe i dość mroźne popołudnie chętnie składali swoje podpisy. - Jestem przeciwna tej reformie. Jest to robione za szybko, bez żadnych konsultacji  ze społeczeństwem – uważa Magdalena Henke, która poparła wniosek o referendum.

Do akcji włączają się Młodzi Demokraci, którzy reformę edukacji odbierają jako wielki eksperyment na uczniach. Dlatego zwracają się z apelem do licealistów i gimnazjalistów. - Pomóżcie zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji. Podpiszcie je sami, a jeśli nie możecie, poproście swoich starszych kolegów, koleżanki czy rodzinę. Niech okażą swój sprzeciw. Jeśli tego nie zrobimy teraz, całe 18 lat walki o edukację w Polsce pójdzie na marne – mówił Igor Sulwiński, przewodniczący kaliskiego koła Młodych Demokratów.

Kaliska PO uważa, że nauczyciele otwarcie sprzeciwiający się reformie edukacji mogą być narażeni na wiele nieprzyjemności. I choć w Kaliszu żaden z pracowników oświatowych jak na razie nie skarży się na jakiekolwiek represje z tego powodu, to radni Platformy już oferują potencjalnym ofiarom swoją pomoc prawną. - Solidarność zaczęła bardzo mocno represjonować osoby, które zaangażowały się właśnie w tę akcję i które składały swoje podpisy. Nawet do tego stopnia, że grożą różnego rodzaju sankcjami nauczycielom, którzy podpisują się pod tego typu akcją – mówił Sławomir Chrzanowski, radny PO.- Chcieliśmy zapewnić, że jeśli w Kaliszu dojdzie do jakiegokolwiek szykanowania lub próby postawienia przed komisją dyscyplinarną nauczyciela, który angażuje się w  ważną debatę publiczną przeciwko reformie edukacji, żaden taki nauczyciel nie zostanie sam. Dysponujemy trzema mecenasami i prawnikami, którzy służą radą prawną, a w razie czego obroną przed komisją dyscyplinarną czy przed każdą inną sankcją, która teoretycznie mogłaby nastąpić – deklarował Dariusz Grodziński, radny PO.

Reformie systemu oświaty poświęcone będzie piątkowe spotkanie Klubu Obywatelskiego. Jego gościem będzie Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Minimalny wymóg przy wniosku o referendum  to 500 tys. podpisów. Później i tak wszystko zależy od głosowania w Sejmie. Przypomnijmy, że ponad trzy lata temu rodzice sprzeciwiający się obowiązkowi posyłaniu 6-latków do szkół zebrali milion podpisów pod wnioskiem o ogólnokrajowe referendum w tej sprawie. Sejmowa większość PO i PSL odrzuciła ich wniosek.

AG, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/