Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Lucja, Albrecht

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Niewielu chętnych na oddanie dzieci do żłobków. Miejsc w placówkach także mniej

Tylko niewielka część rodziców zainteresowana jest powrotem swoich pociech do żłobków. Trzy miejskie placówki zostaną otwarte w poniedziałek, 18 maja. Także część niepublicznych żłobków planuje wznowić pracę właśnie tego dnia. Wszystkie muszą spełnić zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jednym z nich jest odpowiednia powierzchnia na każdego podopiecznego, a to oznacza, że nawet jeśli wszyscy rodzice chcieliby powrotu swoich dzieci, to zwyczajnie braknie w nich miejsc.

A tych i tak jest niewiele i każdego roku rodzice z niecierpliwością oczekują informacji, czy ich dziecko zostało przyjęte. W przypadku miejskich placówek tę opiekę mogą zapewnić 376 najmłodszym mieszkańcom Kalisza. Prywatne oferują 252 miejsca.

Wszystkie zostały zamknięte 12 marca. Wtedy premier Mateusz Morawiecki zarządził „kwarantannę” dla wszystkich placówek edukacyjnych. Początkowo taki stan miał trwać dwa tygodnie, ale z możliwością przedłużenia i ta została wykorzystana.

W ubiegłym tygodniu szef rządu ogłosił kolejny etap wracania do „normalności” w dobie pandemii. Jednym z jej elementów jest możliwość otwarcia przedszkoli i właśnie żłobków. Placówki działalność mogły wznowić w środę 6 kwietnia, ale decyzję premier pozostawił organom prowadzącym. Większość, także samorząd Kalisza, wstrzymały się z otwarciem do 18 maja. Podobną decyzję podjęły placówki prywatne. - Pierwsze żłobki niepubliczne wznawiają działalność od 18 maja, sukcesywnie będą otwierane kolejne placówki, przy czym ostatni zadeklarował otwarcie od 1 czerwca bieżącego roku – informuje Katarzyna Ciupek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kaliszu na podstawie danych zebranych przez Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych.

Oczywiście żeby wznowić działalność żłobki muszą spełnić zalecenia GIS. Obok częstszej dezynfekcji konieczny jest także dystans między podopiecznymi. A to oznacza, że po otwarciu placówek z zastosowaniem reżimu sanitarnego, w publicznych żłobkach będzie obecnie dostępnych 150 miejsc, a w niepublicznych łącznie 141 miejsc – informuje magistrat.

Mniejsza liczba miejsc to jednak nie problem, bo chętnych do przyprowadzenia dzieci też jest znacznie mniej. Wstępnie chęć oddania maluchów do żłobków publicznych zadeklarowało 124 rodziców, a do niepublicznych - 39 rodziców.

O planach kaliskich przedszkoli pisaliśmy tutaj

AW, zdjęcie arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/