Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 31 lipiec 2021 Godzina:
imieniny: Ernesta, Emil

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Nowa ekspozycja w Izbie Pamięci Szczypiorna ZDJĘCIA

Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka przy ul. Wrocławskiej już na dobre wrosła w kulturalny pejzaż naszego miasta. Wypożyczalnia książek od roku działa na pełnych obrotach. W tej chwili można również odwiedzić mieszczącą się tam Izbę Pamięci Szczypiorna, w której powstała nowa ekspozycja.

Przygotowanie wystawy było kolejnym punktem w planie rozwoju Filii nr 6 w Szczypiornie. Jak podkreśla Robert Kuciński, dyrektor MBP ma to być kameralny ośrodek kultury, w którym będzie można organizować spotkania literackie, warsztaty artystyczne, wystawy i koncerty. Na co dzień jednak Filia to przede wszystkim centrum pamięci, bo przecież tutaj rodziła się niepodległość i właśnie tu narodziła się piłka ręczna.

W realizacji planów działalności biblioteka zyskuje wsparcie nie tylko ze strony miasta, ale również sporego grona społeczników. Wiele eksponatów użyczyło Stowarzyszenie Szczypiorniak, a do wspólnych projektów włącza się Klub Piłki Ręcznej Kalisz. (obie organizacje mają siedzibę w tym budynku). Ponadto, Edward Prus przekazał zabytkowy fortepian z około 1920 roku, natomiast Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej udostępniło ˗ w formie użyczenia ˗ mundury używane podczas historycznych rekonstrukcji.

Ekspozycja zaprojektowana przez Adriana Kempę daje szansę „podróży w czasie i przestrzeni” przez najważniejsze wydarzenia związane ze Szczypiornem. ‒ Właśnie z tego miejsca rozchodzą się promieniście ścieżki historii – zaznacza Maria Kubacka-Gorwecka, kierownik Filii nr 6, a następnie przywołuje niektóre wątki.

W 1815 roku na zachód od wsi Szczypiorno utworzono przejście graniczne między Królestwem Polskim a Królestwem Prus, zbudowano koszary dla garnizonu oraz budynek Komory Celnej. W 1914 roku władze niemieckie w koszarach zorganizowały obóz jeniecki, w którym w latach 1915-1922 przebywali internowani działacze niepodległościowi, a także jeńcy wojskowi wielu narodowości. Od 1918 roku strona polska przetrzymywała tam jeńców niemieckich i internowanych żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

W 1917 roku w obozie internowano żołnierzy Legionów Polskich Piłsudskiego, którzy odmówili przysięgi lojalności cesarzowi niemieckiemu. Wśród legionistów zrodziła się nowa dyscyplina sportowa ˗ piłka ręczna, potocznie nazywana szczypiorniakiem. To na pobliskich polach odbył się pierwszy mecz piłki ręcznej na terenach obecnej Polski, a obóz w Szczypiornie stał się kolebką nowej dyscypliny sportowej. Gra rozpowszechniła się potem wśród żołnierzy Batalionu Pogranicznego, którzy w 1918 roku zdobyli koszary w Szczypiornie i tu stacjonowali.

Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 roku w Szczypiornie kwaterował II batalion 29 Pułku Strzelców Kaniowskich. To tutaj w sierpniu 1927 roku, w dziesiątą rocznicę internowania legionistów, miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika Legionów w Szczypiornie. Mecenat nad jego budową sprawował Ignacy Mościcki, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Pomnik został zniszczony w czasie II wojny światowej, do dziś zachował się jedynie fragment betonowej podstawy.

1 września 1950 roku rozpoczęto w Szczypiornie szkolenie pracowników więziennictwa. Kolejne akcenty przygody z historią to nieistniejący folwark, którego ostatnim właścicielem przed II wojną światową był Józef Konstanty Bronikowski, pozostałości XIX-wiecznego parku krajobrazowego, Agroma, kolej, być może jeszcze inne wydarzenia do tej pory nieodkryte i niezbadane.

Szczypiorno jako wieś pojawiła się w dokumentach źródłowych w 1405 roku, natomiast w latach 70 XX wieku, dokładnie w 1976 roku, stała się integralną częścią miasta Kalisza jako jej dzielnica. Przez ponad 600 lat miejsce było świadkiem wydarzeń, które można poznać spacerując ścieżkami Izby Pamięci Szczypiorna.

Izba została otwarta dokładnie rok po otwarciu Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Miniony czas najprościej podsumować w liczbach: 535 czytelników odwiedziło filię ponad 2,5 tysiąca razy i wypożyczyło blisko 4,5 tysięcy książek. Przychodzą nie tylko tutejsi czytelnicy, ale przyjeżdżają też osoby spoza Szczypiorna, niekiedy z drugiego końca Kalisza docierają autobusem, z przesiadką, a to naprawdę wymaga chęci, czasu i energii ‒ zauważa Izabela Fietkiewicz-Paszek, bibliotekarka filii w Szczypiornie.

Trzy wystawy, tygodniowe warsztaty dla młodzieży pn. Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej, zakończone utworzeniem gry mobilnej, pozwalają na stwierdzenie, że Filia nr 6 to znacznie więcej niż biblioteka. Kolejnym dowodem na potwierdzenie tej tezy jest bogate życie wirtualno-medialne. W ramach autorskich cyklów, Marii Kubackiej-Gorweckiej pt. „Obrzędy staropolskie” oraz Izabeli Pietkiewicz-Paszek z prezentacją książek poetyckich pn. „Krótka piłka”, powstało ponad 25 filmów. Filia bierze udział w innych formach spotkań online – cyklach „Autor movie” czy „Poezja na łączach”.

W kameralnym otwarciu nowej ekspozycji, 17 czerwca br., udział wzięli m.in.: Zygfryd Kuchta, wiceprezes Związki Piłki Ręcznej w Polsce, Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza, Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu, Lidia Plajzer ˗ pracownik WKST, Edward Prus, prezes Stowarzyszenia Szczypiorniak, Jarosław Łuczak, prezes Klubu Piłki Ręcznej Szczypiorno Kalisz, Andrzej Gałdusiński, prezes Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej, Żaneta Żeśko, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Kaliszu, Joanna Dudek, dyrektor Galerii Sztuki im. Jana Tarasina

Izba Pamięci Szczypiorna jest czynna w godzinach otwarcia Filii nr 6 MBP w Kaliszu.

kalisz.pl, fot. ze zbiorów MBP im. A. Asnyka w Kaliszu

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/