Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 04 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Bratumiła, Krystian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Nowatorski projekt kaliskiej biblioteki. Pokój dla dzieci z zaburzeniami neurologicznymi

Dzieci ze schorzeniami, których nie widać, a które mają ogromny wpływ na ich zachowanie bardzo często są eliminowane z życia kulturalnego. Właściwie w nim nie uczestniczą. Podobnie ich rodzice. A potrzeba naprawdę niewiele, co udowodniła kaliska biblioteka. W placówce przy ul. Krótkiej powstał pokój terapeutyczny przeznaczony przede wszystkim dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera czy ADHD. Pierwszy taki w Polsce. Teraz rodzice ze spokojem mogą wyszukiwać ulubionych tytułów. W tym czasie ich dziecko będzie pod fachową opieką a przy okazji będzie poddawane terapii i kontaktowi z biblioteką.

- Każdy z nas wie jak się zachować. Jak dobrać strój do wydarzenia, w którym uczestniczy. Na jakie tematy rozmawiać. Kompetencja kulturowa to wiedza zdobywana wraz z wiekiem i doświadczeniem - mówiła w trakcie otwarcia pokoju dr Justyna Leszka z Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu, która kształci arteterapeutów. - Gdyby nie kompetencja kulturowa to zdjęłabym buty. A na pewno lewy, ale wiem, że  w tych okolicznościach, w szacownym towarzystwie nie wypada. A co z dziećmi, które nie wiedzą, co wypada, a co nie? Co z dziećmi, które nie nabywają w sposób automatyczny kompetencji naukowej? Co gorsza, u których nie widać niepełnosprawności? Badania pokazują, że poziom stresu u rodziców z dziećmi z autyzmem, z zespołem Aspergera i zaburzeniami pokrewnymi jest najwyższy wśród rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Dlaczego? bo tych niepełnosprawności nie widać.

I dla takich dzieci w przestrzeni publicznej rzadko znajduje się miejsce. Tym samym wyklucza się osoby, które doświadczając, dostosowują się do nowych sytuacji i otoczenia i wyklucza się ich rodziców. A jedni i drudzy mają prawo do bywania w kinie, teatrze czy bibliotece. Jednak szans na to jest niewiele. Chyba, że ktoś sam wyjdzie z inicjatywą.

Tak jak Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka, która postanowiła stworzyć w filii przy ul. Krótkiej pokój terapeutyczny. - To jest okazja, by udostępnić również instytucję kultury – wyjaśnia Adam Borowiak, dyrektor placówki. - Dotychczas podobne przedsięwzięcia odbywały się na terenie instytucji oświatowych, czy to były klasy integracyjne, a te dzieci z niepełnosprawnościami właśnie jak autyzm, zespół Aspergera, ADHD z tych powodów rzadko uczestniczyły, pojawiały się w instytucjach kultury.

Przy okazji to szansa do wykorzystania w praktyce wiedzy, którą studenci WPA UAM zdobywają na studiach. Osobą, która będzie zajmowała się chorymi dziećmi w czasie kiedy ich rodzice będą korzystać z biblioteki, jest absolwentka kaliskiej uczelni. - To będą zajęcia dostosowane do osób, które przyjdą w zależności z jakim stopniem i rodzajem niepełnosprawności. Nastawieni jesteśmy na dzieci z autyzmem i Aspergerem, ale czekamy też na inne maluchy – mówi Justyna Kurzawa, arteterapeutka. – Zajęcia będą prowadzone w taki sposób żeby tym dzieciom pomóc, żeby czuły się dobrze.

A osoby z zaburzeniami neurologicznymi wrażliwe są na wiele rzeczy. Najczęściej źle czują się w miejscach hałaśliwych i w towarzystwie obcych ludzi. Jednak praca z nimi polega też na uczeniu ich nowego i odbieraniu nieznanych bodźców. Dlatego biblioteka, która jest obcą, ale przy okazji cichą przestrzenia doskonale się do tego nadaje. - Potrzebują stymulacji, ale spokojnej dlatego tutaj ważne są kolory, ważna jest podłogo, która przyjemnie się ugina pod nami, potrzebne są książki, które może dziecko wziąć, że nikt nad nim nie stoi, nie pilnuje – wyjaśnia profesor Wita Szulc, arteterapeutka. - Może takie rzeczy wydają się mało naukowe czy medyczne, ale biblioteka nie ma aspiracji żeby zastępować ośrodek terapeutyczny. To jest jeden fragment terapii, musimy to pamiętać cały czas.

Pokój z czekającą arteterapeutką otwarty jest w godzinach pracy filii nr 3 Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. A opiekę nad projektem sprawują Fundacja na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Nowa Nadzieja" oraz Stowarzyszenie Arteterapeutów Polskich "Kajros". 

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/