Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Nowy cenny nabytek kaliskiej biblioteki ZDJĘCIA

O dzieło „Mowy na Radach i Seymach” kanclerza wielkiego koronnego, biskupa Andrzeja Chryzostoma Załuskiego wzbogaciła się Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Kaliszu. Starodruk zakupiono w jednym z warszawskich antykwariatów. Wydany w XVIII wieku jest unikatem w polskich zasobach.

Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej

Zakupu biblioteka dokonała w tym miesiącu, już po kilku dniach od pojawienia się dzieła w warszawskim antykwariacie. Wydane w 1702 w Drukarni Collegium Kaliskiego jest unikatem w polskich zasobach. Posiadają je jeszcze tylko Biblioteka Narodowa i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Kaliska biblioteka dysponuje w sumie 240 starymi drukami. To jej szczególne bogactwo, dokumentujące rozwój polskiej i europejskiej kultury oraz nauki, począwszy od XV aż do końca XVIII wieku. Wiele z nich to podstawowe dzieła pisarzy i uczonych tamtych czasów, wydawane w ośrodkach drukarskich różnych krajów. Ówczesne druki pozostawały w ścisłym związku z wykładaną na uczelniach wiedzą, stąd pokaźna liczba prac z zakresu szeroko pojętej teologii, dzieła z dziedziny prawa, medycyny i „sztuk wyzwolonych”.

„Perły biblioteki” kaliszanie mieli okazję obejrzeć podczas obchodów Kaliskiej Nocy Kultury we wrześniu ubiegłego roku. - Dzięki odpowiedniej polityce gromadzenia oraz przychylności władz miasta udało się w minionych latach pozyskać kilka unikatowych publikacji związanych z Kaliszem. Ostatnio na aukcji antykwarycznej w Krakowie zakupiono podręcznik lekarski Ludwika Perzyny „Lekarz dla włościan, czyli rada dla pospólstwa w chorobach i dolegliwościach…” z 1793 oraz zbiór kazań Stanisława Zakrzewskiego z 1620. Obecnie jest to najstarszy z druków kaliskich w zbiorach Biblioteki. Oba dzieła wydane zostały w Kaliszu – mówi Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.

MIK, fot. MBP

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/