Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 16 październik 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Dionizy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Nowy wóz dla kaliskich strażaków. Zastąpił pojazd, który służył im od trzech dekad ZDJĘCIA

Chrzest bojowy jeszcze przed nim, chociaż lepiej żeby wyjeżdżał jak najrzadziej, ale na wyposażeniu kaliskich strażaków być musi. Mowa o nowym wozie - cysternie, która zastąpiła wysłużoną i leciwą poprzedniczkę. Zakup pojazdy był możliwy dzięki pieniądzom z budżetu miasta Kalisza i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Uruchomieniem sygnałów strażacy zakomunikowali przyjęcie nowego i niezbędnego na ich wyposażeniu pojazdu. Poprzedni, chociaż służył dzielnie, często utrudniał płynne prowadzenie akcji ratowniczych. - Bardzo często zdarzało się, że jak wyjeżdżaliśmy tym starym do akcji to w drodze na miejsce zdarzenia się psuł. Trzeba było się zatrzymać i go naprawić i dopiero wtedy można było jechać dalej - przypomina Adam Solarczyk, strażak z uprawnieniami do prowadzenia cysterny. - Nowy samochód to nie tylko brak awaryjności, ale też lepszy komfort jazdy. Jest to samochód zdecydowanie nowocześniejszy, wyposażony w wiele dodatkowych funkcji ułatwiających pracę. 

Poprzednia cysterna został kupiona w 1991 roku. I swoje najlepsze lata ma już za sobą, chociaż dzielnie służyła kaliskim strażakom do ostatnich dni. Jeszcze w ubiegłym tygodniu była na akcji gaśniczej w Ostrowie Wielkopolskim. Jednak jej stan techniczny sprawił, że w 2018 roku jednostka zaczęła starać się o zakup nowego samochodu używanego przy dużych akcjach gaśniczych nie tylko w Kaliszu, ale w całym regionie, a nawet poza województwem. - Prawie 30 lat nie były kupowane tego typu pojazdy w Wielkopolsce. W ostatnim czasie udało się kupić taką cysternę i dla Ostrowa Wielkopolskiego, i dla Kalisza - mówi mł. bryg. Arkadiusz Przybyła, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu. - Te pojazdy to ważny zakup dla całego województwa. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to te cysterny mogą spotkać się przy jednej akcji w różnych częściach regionu i innych województw. 

Udział w akcjach gaśniczych cysterny to jedno. Wóz bywa wykorzystywany też w innych sytuacjach kryzysowych jak np.  braki w dostawie wody. - Jest to samochód specjalny typu autocysterna, używany do dużych pożarów lasów. Dodatkowo będzie posiadał funkcję, że w przypadku braku wody pitnej będzie możliwość jej przewożenia - wyjaśnia asp. Szymon Zieliński, oficer prasowy PSP w Kaliszu. - Samochód przewozi 25 tysięcy litrów wody, wyposażony jest dodatkowo w motopompę o wydajności 1600 litrów na minutę. Cysterna jest podpięta do ciągnika siodłowego marki MAN o mocy 470 koni mechanicznych. 

Samochód kosztował ponad 1 milion 200 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i budżetu Miasta Kalisza. Pojazd oficjalnie przekazano strażakom w piątkowy poranek, 11 października.

AW, fot. autor

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/