Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Odszedł senior „Asnykowców”

We Wrocławiu, przeżywszy 100 lat twórczego życia, zmarł Stanisław Olgierd Krzysik. Absolwent I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu spoczął na jednym z tamtejszych cmentarzy, nieopodal prof. Stanisława Iwankiewicza, Honorowego Obywatela Miasta Kalisza.

Urodzony 26 lutego 1918 roku w Krakowie. Latem 1924 roku z podkrakowskiego Olkusza, za sprawą swoich rodziców Ireny i Stanisława, którzy objęli posady nauczycieli języka polskiego i języka łacińskiego w Gimnazjum Humanistycznym im. Adama Asnyka, zamieszkuje w Kaliszu. Swoją edukację w najstarszej kaliskiej szkole finalizuje egzaminem maturalnym w maju 1935 roku, po którym podejmuje studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

W lutym 1940 roku wraz z całą rodziną zostaje wysiedlony do Krakowa. W latach niemieckiej okupacji prowadzi tajne nauczanie w majątku Kobylniki nieopodal Kazimierzy Wielkiej.

Po wojnie odbywa aplikację sądową, a następnie po odejściu na własną prośbę z sądownictwa podejmuje aplikację adwokacką. Przez kilkadziesiąt lat, do lutego 1988 roku wykonuje zawód adwokata we Wrocławiu. W tamtejszej Izbie Adwokackiej pełnił obowiązki m.in. przewodniczącego komisji rewizyjnej, a w końcu kierował kołem emerytów. W latach 1980 – 1981 i późniejszych doradzał wrocławskiej „Solidarności”.

Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. W czerwcu 2013 roku przyjął godność „Honorowego Przyjaciela Kalisza”.

Na zdjęciu: Stanisław Krzysik z żoną Haliną w towarzystwie młodszego koleżeństwa „od Asnyka”. Od lewej: Krzysztof Abram, Bogdan Ptak, Adam Borowiak, Urszula Dera, Jan Mak, Janusz Wysogląd.

Stanisław Krzysik pochowany został na wrocławskim cmentarzu przy ul. Odona Bujwida, nieopodal również tam spoczywającego swojego młodszego kolegi prof. Stanisława Iwankiewicza, Honorowego Obywatela Miasta Kalisza z 2005 roku, w cieniu kościoła pw. św. Wawrzyńca, zaprojektowanego również przez asnykowca, architekta Zenona Prętczyńskiego.

MIK za: Adam Borowiak

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/