Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Opłatek - najważniejszy z symboli Bożego Narodzenia. Korzeniami sięga początków chrześcijaństwa

Święta zaczynamy od dzielenia się opłatkiem. Najprawdopodobniej zwyczaj ten pochodzi z czasów rzymskich, kiedy to pierwsi chrześcijanie dzielili się w trakcie spotkań chlebem. I chociaż dotarł do nas z Zachodu to kultywowany jest przede wszystkim w krajach słowiańskich, ale tylko w Polsce robione są ozdoby z opłatków.

Dzielenie się opłatkiem to dla wielu najważniejszy moment Bożego Narodzenia. Moment podziękowań, moment chowania waśni i wybaczania. Także moment pojednania z Bogiem.

Zwyczaj do naszego kraju przywędrował mniej więcej 250 lat temu z Niemiec i chociaż kultywowany jest u naszych wschodnich i południowych sąsiadów, czyli w  Czechach, Słowacji, na Litwie, Białorusi, Ukrainie, ale też we Włoszech to właśnie w Polsce zyskał szczególny wymiar. Dzielenie się opłatkiem korzeniami sięga początków chrześcijaństwa, przypomina Wojciech Zjawiony, etnograf z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. - Jeśli chodzi o dzielenie się opłatkiem jako fakt historyczny to możemy się cofnąć do wczesnych wieków chrześcijaństwa, kiedy rzeczywiście chrześcijanie dzielili się chlebem na każdej mszy i ten chleb pobłogosławiony przez kapłana zabierali ze sobą, by obdarowywać osoby, które się np. ukrywały - wyjaśnia etnograf. - Wiemy, że we wczesnych wiekach chrześcijaństwo było religią niedozwoloną i jej wyznawanie było często karane. I tu możemy doszukiwać się konotacji z wigilijnym dzieleniem się opłatkiem współcześnie.  

I chociaż zwyczaj ten spotykany jest jeszcze w kilku innych krajach to charakterystycznym elementem i typowo polskim, którego nie spotkamy nigdzie na świecie, jest robienie z opłatków ozdób choinkowych. Często z opłatków barwionych na różne kolory. Takie ozdoby nazywano światami - od kształtu przypominającego kulę ziemską - lub wilijkami. 

AW, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/