Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Opublikowano mapę pedofilii w polskim Kościele. Jest na niej Kalisz

259 ofiar, 63 skazanych sprawców, 50 spraw opisywanych przez media (ale niekoniecznie wyjaśnionych), 35 zgłoszeń – tak wygląda bilans dramatycznych historii z udziałem polskich duchownych molestujących nieletnich, podaje portal fakt24.pl. Joanna Scheuring-Wielgus wraz z pracownikami fundacji Nie Lękajcie Się opracowała mapę pedofilii wśród kleru na terenie całego kraju. Jest na niej także Kalisz. – Mapa to dopiero punkt wyjścia, początek – mówi Faktowi posłanka.

Jak zauważa fakt24.pl problem pedofilii w Kościele jest ogromnym zjawiskiem. Już nie na świecie, a i w Polsce ofiary zaczynają wychodzić z cienia i mówić o swoich dramatycznych przeżyciach. Posłanka niezrzeszona Joanna Scheuring-Wielgus wraz z fundacją Nie Lękajcie Się, opracowała mapę pedofilii w polskim Kościele. Bilans przeraża – mowa jest o 259 ofiarach, 35 zgłoszeniach do fundacji (autorzy mapy podkreślają, że jest ich o wiele więcej, jednak tyle umieścili w swojej interaktywnej grafice), 63 skazanych sprawcach i 50 sprawach opisanych przez media (najczęściej niewyjaśnionych). 

Na mapie jest także Kalisz, choć sprawa pośrednio dotyczy naszego miasta. Autorzy mapy przytaczają historię 32-letniego kaliszanina, nieoficjalnie księdza, który ostatnio pełnił posługę pod Jarocinem. Według ustaleń prokuratury mężczyzna dopuścił się czynów o charakterze seksualnym, a proceder trwał około roku. - 32-letniemu mieszkańcowi Kalisza, w oparciu o dokonane ustalenia, zarzucono, że w okresie miedzy 24 października 2016 r. a 6 grudnia 2017 r. , w krótkich odstępach czasu, za pomocą sieci telekomunikacyjnej, a konkretnie komunikatorów przesyłał trojgu małoletnich poniżej lat 15, treści o charakterze intymnym mającym wymiar seksualny – informuje Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - W sprawie przesłuchani zostali pokrzywdzeni, uzyskane zostały opinie psychologiczne, prokurator uzyskał także szereg innego materiału dowodowego w postaci opinii biegłych, które stanowiły podstawę do skierowania aktu oskarżenia w tej sprawie.

Wikariusz przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Przebywa na wolności; został objęty dozorem policji, otrzymał też zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonych, zakaz wykonywania zawodu oraz zajmowania stanowiska związanego z wychowaniem i nauczaniem młodzieży poniżej 15 roku życia. Sąd zastosował też wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 5 tysięcy złotych. Księdzu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do 2 lat więzienia.

Mapa pedofilii w polskim Kościele dostępna jest tutaj.

MIK, źródło: fakt24.pl, fot. pixaba.ycom

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/