Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Ozdrowieńcy oddali osocze, ale wciąż jest bardzo potrzebne! Następna akcja 5 grudnia

Ponad 5 litrów osocza oddali ozdrowieńcy w czasie sobotniej akcji poboru tego płynu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Zgłosiło się 14 osób, ale tylko część mogła zostać dawcami teraz. Pozostali muszą jeszcze trochę poczekać ze względu na okres, jaki musi minąć od pierwszych objawów do możliwości oddania osocza. Była to pierwsza, ale nie ostatnia akcja dedykowana właśnie osobom, które wyzdrowiały i chcą pomóc walczącym z koronawirusem.

Dzień poboru tylko osocza i tylko od ozdrowieńców był odpowiedzią na telefony właśnie tych osób, które koronawirusa mają już za sobą i chciałyby pomóc chorym, ale ze względu na codzienne zajęcia nie mogą przyjść do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa od poniedziałku do piątku. I to właśnie z myślą o nich zorganizowano akcję w sobotę. Tego dnia przy Kaszubskiej zjawiło się 14 ozdrowieńców.  – Ze względu na zainteresowanie możliwością oddania osocza w dzień wolny od pracy, spodziewaliśmy się większej ilości osób – nie ukrywa Małgorzata Tarnawska, dyrektor RCKiK w Kaliszu, ale równocześnie dodaje, że każda osoba, która oddaje osocze jest bardzo ważna.

Zanim chętni mogli oddać osocze musieli wypełnić szczegółową ankietę o stanie zdrowia oraz samym koronawirusie. I na jej podstawie zakwalifikowano 8 osób, od których pobrano płyn. – Kilka osób nie kwalifikowało się do oddania osocza, ponieważ nie minęło jeszcze 28 dni od ustąpienia objawów, więc muszą jeszcze trochę poczekać zanim zostaną dawcami. Jedna wróciła niedawno z Kenii, co również czasowo dyskwalifikuje dawcę – podkreśla Małgorzata Tarnawska i zapewnia, że kiedy minie czas karencji będą mogli zostać dawcami wyprodukowanego przez ich organizm leku.

Każda z tych 8 osób oddała 650 mililitrów osocza, które może być podzielone na trzy dawki. W sumie to ponad 5 litrów płynu. Osocze ozdrowieńców zawiera wytworzone w czasie choroby przeciwciała. Dlatego ma właściwości lecznicze. Podane części zmagającym się z covidem (decyduje o tym lekarz) sprawia, że wirus łagodnieje, a pacjent szybciej wraca do zdrowia.

Wraz ze wzrostem zachorowań zwiększyło się też zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców. Wystarczy spojrzeć na statystyki RCKiK w Kaliszu, które przez cały październik wydało szpitalom 90 jednostek. I tyle samo tylko w pierwszym tygodniu listopada. Średnio każdego dnia w kaliskim Centrum oraz placówkach terenowych, pojawia się do 8 do 12 ozdrowieńców gotowych pomóc chorującym.

Dawcą może być każda zdrowa osoba między 18. a 65. rokiem życia. Ozdrowieniec może osocze oddać nawet trzy razy, każdego dnia w godzinach działania RCKiK oraz stacji terenowych. A kolejny dzień dedykowany tylko ozdrowieńcom już 5 grudnia. Wtedy otwarte będą też siedziby Centrum w regionie.

AW, fot. pixabay

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/