Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Alicja, Apoloniusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Parlamentarzyści PiS o przyłączeniu części Kościelnej Wsi do Kalisza ZDJĘCIA

- Takiego tematu na ten moment nie ma – mówią jednym głosem parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z okręgu kaliskiego o ewentualnym przyłączeniu części Kościelnej Wsi do Kalisza. Była to pierwsza kwestia poruszona podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami tej miejscowości. Posłowie zapewniali, że bez ich woli nic się nie stanie.

Temat poszerzenia granic Kalisza wypłynął w styczniu tego roku, gdy w sieci niespodziewanie pojawił się projekt uchwały w tej sprawie. Ekspansywne dążenia Grzegorza Sapińskiego zaskoczyły zarówno włodarzy sąsiednich gmin, które prezydent postanowił wchłonąć, jak i samych mieszkańców, których nikt o zdanie nie pytał. Także mieszkańców części Kościelnej Wsi, a konkretnie osiedli leżących na granicy naszych powiatów. I choć na razie sprawa ucichła, obawy najwyraźniej nie minęły.

W poniedziałek, podczas spotkania z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości, mieszkańcy byli zainteresowani, jaki będzie ich los. - Ja nie przewiduję przyłączenia Kościelnej Wsi do Kalisza – stwierdził poseł Jan Mosiński. - My ten temat w jakiś sposób omówiliśmy już kilka tygodni temu, co oczywiście doprowadziło do poważnej perturbacji w Radzie Miejskiej Kalisza, gdyż rozpadła się koalicja. Jeżeli jest jakaś myśl o przyłączeniu kogokolwiek do kogokolwiek, czy do Kalisza, do Żelazkowa, czy Kościelnej Wsi do Żelazkowa czy Kościelnej Wsi do Pleszewa czy do Kalisza, to należy najpierw rozmawiać z mieszkańcami. Tej rozmowy, tego dialogu nie było, więc temat jest zamknięty.

W podobnym tonie wypowiedziała się posłanka Joanna Lichocka. - Jeśli chodzi o Kościelną Wieś to jesteśmy przeciwni rozbijaniu jedności tej gminy i przyłączeniu jakichkolwiek terenów do Kalisza - zadeklarowała. - Chyba że mieszkańcy Kościelnej Wsi powiedzą inaczej. Jeżeli by się okazało, że jest to temat, który mieszkańców interesuje i na przykład w jakimś referendum lokalnym kiedyś by się wypowiedzieli za tym, to wtedy będziemy wspierać takie działania. Z tego co się orientuję na razie takiej woli mieszkańców nie ma.

Na początku roku prezydent Grzegorz Sapiński, bez informowania samych zainteresowanych, zaplanował przyłączenie do Kalisza kilkunastu miejscowości z terenu gmin: Nowe Skalmierzyce, Opatówek, Blizanów, Gołuchów, Żelazków i Godziesze Wielkie. Rada Miejska, choć skrytykowano sposób działania prezydenta, ostatecznie poparła ideę poszerzenia granic miasta. W odpowiedzi samorządowcy z Żelazka podjęli uchwałę o wchłonięciu Kalisza. Wówczas prezydent zaproponował, by zrobić to samo z całą gminą Żelazków.

I tego już było za wiele; przeciwko opowiedziała się większość radnych, również koalicyjnych, a sprawa doprowadziła do rozpadu koalicji. Nie oznacza to jednak końca starań o włączenie w granice miasta kilkunastu sołectw z trzech sąsiadujących z nami powiatów. Uchwała w tej sprawie została przecież podjęta, a prezydent zapowiedział konsultacje społeczne. Tyle, że z mieszkańcami Kalisza.

MIK, fot. autor

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/