Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Plenerowa biblioteczka… rozkradziona

Miała być kaliskim symbolem bookcrossingu i promować szczytną akcję uwalniania książek. Tymczasem padła ofiarą nieuczciwych kaliszan. Pierwsza i jak dotąd jedyna plenerowa biblioteczka, która stanęła na pl. Jana Pawła II, została zwyczajnie rozkradziona.

Bookcrossing, czyli akcja uwalniania książek jest znana na całym świecie. Polega na dzieleniu się woluminami poprzez zostawianie ich w miejscach publicznych; przynosimy własną książkę i w zamian bierzemy „nową”. I choć w Kaliszu idea funkcjonuje od kilku lat, głównym punktem takiej wymiany miała być plenerowa biblioteczka. Uroczyście otwarto ją w maju tego roku na pl. Jana Pawła II, tuż przy I LO.  

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka, jako koordynator akcji w Kaliszu, od początku powstania regału dbała o to, by nie brakowało w niej woluminów. Książki, które trafiały do plenerowego regału za jej pośrednictwem otrzymywały także specjalną pieczątkę.

- Książki znikały z półek w ekspresowym tempie, co oznaczało sukces akcji promującej czytelnictwo w naszym mieście. Niestety, wśród kaliszan znaleźli się i tacy, którzy nie tylko nie zrozumieli idei dzielenia się książkami, a nawet dopatrzyli się w niej sposobu na zysk – przyznaje ze smutkiem Anna Kubiak, specjalista ds. promocji i wydawnictw w

kaliskiej książnicy. - Pierwszym niepokojącym sygnałem, który trafił do biblioteki były doniesienia o osobach pośpiesznie pakujących do toreb książki w dużej ilości. Wydawałoby się, że nie jest to niczym złym, bo przecież można podzielić się książką z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. Niestety, kolejne sygnały odebrały wiarę w ludzi.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez bibliotekę część kaliszan sprzedaje książki z charakterystyczną „bookcrossingową” pieczęcią na okolicznych bazarach, a nawet próbuje swoich sił w księgarniach. O sytuacji została już poinformowana straż miejska, która zapowiedziała interwencję w tej sprawie. - Doceńmy kaliszan, którzy przynoszą własne książki i chcieliby otrzymać ciekawe w zamian. Plenerowa biblioteczka nie jest studnią bez dna i będzie istnieć tylko dzięki współpracy. Kultura czytania powinna łączyć. Dzieląc się książkami tylko zyskujemy. Nieuczciwość piętnujmy – dodaje Anna Kubiak.

MIK, fot. arch., MBP

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/