Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Po e-dowód od 4 marca ZDJĘCIA

Od 4 marca wydawane będą e-dowody, czyli dowody osobiste posiadające i warstwę graficzną, i elektroniczną. Schowany w nich chip będzie zawierał dane, które będą sczytywane za pomocą urządzeń np. w urzędach, w przychodniach czy na lotniskach. Ma to usprawnić załatwianie formalności.

Zdjęcie 1 z 4

E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – potwierdza tożsamość posiadacza i jego obywatelstwo, a także uprawnia do przekraczania granic niektórych państw. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, będzie można używać e-dowodu do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. Na umieszczonym wewnątrz chipie znajdą się m.in. dane identyfikacyjne posiadacza, a także zdjęcie biometryczne. – Nowy dowód jest lepiej zabezpieczony, a warstwa elektroniczna pozwoli m.in. na wykorzystanie go przy korzystaniu z usług elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy – tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji.

Pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. – W Kaliszu do 15 marca br. mija termin ważności dowodu 268 osobom, do 15 kwietnia 306 osób winno wymienić dokument, a od 15 kwietnia do 15 czerwca ważność dowodów osobistych utraci 556 osób. Te osoby będą musiały wymienić dowód na nowy – mówi Anna Walczyńska, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Kalisza.  – Oczywiście osoby, które zechcą wymienić dotychczasowy dowód na nowy, nawet jeśli obecny nie traci ważności, będą mogły to zrobić. Usługa jest darmowa. Wystarczy jedno zdjęcie i wniosek, który można pobrać ze strony internetowej lub bezpośrednio u nas.

Co ważne, wniosek o dowód osobisty można złożyć w dowolnym organie gminy, niekoniecznie w Kaliszu.  W naszym mieście wnioski o wydanie e-dowodów będzie przyjmował Wydział Spraw Obywatelskich przy ul. Kościuszki 1a - na parterze w Biurze Obsługi Interesanta. Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać pod numerami telefonów: (62) 50 49 740 lub (62) 50 49 742.

Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

MIK, fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Pliki do pobrania

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/