Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 październik 2021 Godzina:
imieniny: Glikeria, Sewer

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Podsumowano konkurs plastyczny „Wolność bez nałogów” ZDJĘCIA

17 nagród i tyle samo wyróżnień przyznało jury konkursu plastycznego „Wolność bez nałogów”. Była to jubileuszowa, 20. edycja konkursu i chociaż warunki epidemiczne w znaczny sposób wpłynęły na jego przebieg, to z pewnością nie na poziom nadesłanych prac. Jury obejrzało ich 163 i przyznaje, że wybór najlepszych wcale nie był prosty.

Adam Nowaczyk lat 10 (MDK)

Konkurs „Wolność bez nałogów” jest wspólnym przedsięwzięciem Miasta Kalisza, Młodzieżowego Domu Kultury oraz Galerii Szatnia. Od samego początku nad jego przebiegiem czuwają: Beata Paszak - pedagog, a obecnie dyrektor MDK oraz Janusz Sibiński, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza. - Gdy przed dwudziestu laty powstawał pomysł konkursu plastycznego „Wolność bez nałogów”, chciałem, by nie był to tylko konkurs plastyczny, ale bardziej by przybrał kształt programu profilaktycznego adresowanego do uczniów różnych poziomów edukacyjnych. Trudny temat uzależnień, zanim przybierze formę pracy plastycznej musi być „przepracowany” przez twórców prac z ich opiekunami – mówi Janusz Sibiński. - Stąd od początku konkursu istotną rolę odgrywają w nim nauczyciele i pedagodzy szkolni, którzy muszą swoich podopiecznych poprowadzić przez warsztat artystyczny oraz dodatkowo przez warstwę tematyczną. Zatem etap przygotowania do powstania pracy jest równie istotny, jak samo jej tworzenie.

Pomimo obaw, konkurs okazał się sukcesem, a w kolejnych edycjach jury musiało zmierzyć się z dużą liczbą prac i ich różnorodnością. Podczas oceny należało wyważyć zdolności artystyczne autorów oraz prawidłowość i rzetelność ujęcia tematu. - Warto tu zaznaczyć kreatywność młodych twórców i ich opiekunów, która przejawiała się co roku w pracach nadesłanych na konkurs. Oprócz poruszania tematyki tradycyjnych uzależnień – od tytoniu, alkoholu, czy narkotyków, wiele miejsca zajmowała z czasem także problematyka picia alkoholu przez kobiety w ciąży, wypadków komunikacyjnych spowodowanych pod wpływem substancji psychoaktywnych, zjawiska przemocy domowej, czy w kolejnych latach problem uzależnień behawioralnych – od internetu, zakupów, gier komputerowych, urządzeń elektronicznych, czy wreszcie od mediów społecznościowych. Ta aktualność poruszanych problemów stanowi, moim zdaniem, jeden z ważniejszych walorów konkursu – dodaje Janusz Sibiński.

W tym roku jury w składzie: Janusz Sibiński (Miasto Kalisz), Beata Paszak (dyrektor MDK), Janusz Lewandowski (artysta plastyk) i Magdalena Żarnecka (organizator imprez kulturalnych w MDK) obejrzało 163 prace z 27 placówek i przyznało 17 nagród i tyle samo wyróżnień. Wśród laureatów znaleźli się najmłodsi twórcy: z kaliskich przedszkoli i uczniowie klas I – III ze szkół podstawowych, młodzież z klas starszych, uczniowie szkół średnich oraz liczna grupa wychowanków placówek oświatowo - wychowawczych. W konkursie wzięły też udział osoby niepełnosprawne.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace będzie można zobaczyć na stronie placówki www.mdk.kalisz.pl i facebooku, natomiast wystawa pokonkursowa w Galerii Szatnia zostanie otwarta 14 grudnia br., oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Lena Gul lat 7 (SP10) 

Reprodukcje konkursowych prac znajdą się w Kalendarzu Profilaktycznym, który trafi do szkół oraz innych placówek i instytucji w Kaliszu.

Listę nagrodzonych i wyróżnionych autoró znajdziecie pod artykułem.

MIK, fot. MDK

Pliki do pobrania

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/