Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Kleofas

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Pół wieku od pierwszego pochówku. Kończy się miejsce na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu

Miejsce się kończy. Cmentarz Komunalny – największa w naszym mieście nekropolia - zaczyna mieć problem z wyznaczaniem nowych miejsc pochówków. Dlatego musi być powiększony. Teren już jest kupiony, ale kiedy zaczną się prace umożliwiające stworzenie tam nowych kwater to już odległa przyszłość. W budżecie na 2021 rok nie ma bowiem środków na ten właśnie cel.

Nekropolia powstała na terenie byłego poligonu wojskowego. Niebawem minie pół wieku od pierwszego pochówku na Cmentarzu Komunalnym. Pierwszy pogrzeb odbył się tam 25 stycznia 1971 roku. I tego roku pochowano dokładnie 44 osoby.

Obecnie każdego roku odbywa się tam kilkaset pogrzebów. A miejsca ubywa. - Jeśli chodzi o dochowywanie do grobów to wiadomo, że to nie stanowi problemu, bo te groby istnieją. Problem zaczyna się jeśli chodzi o wyznaczanie nowych grobów – przyznaje Daria Kozanowska, dyrektor Cmentarza Komunalnego.  - To jest wynajdywanie fragmentów tych kwater, które nie zostały dokończone, albo miejsca po ekshumacji, ale tego terenu jest mało.

Rozwiązaniem problemu wydawało się rozpoczęcie pochówków urnowych. Jednak po kilku latach kończą się także miejsca spoczynku dla osób po kremacji. - Zakończyliśmy pochówki na polu urnowym ziemnym, znajdującym się za krzyżem. Został wyznaczony nowy teren, aczkolwiek nie ukrywam, że odległy, dlatego, że to jest na końcu alei głównej w pobliżu kolumbarium, które było kilka lat temu budowane. Tam wyznaczyliśmy teren jeszcze na dwa pasy takich grobów – dodaje Daria Kozanowska.

Stąd konieczność powiększenia liczącego 22 hektary cmentarza przy Poznańskiej. Miasto teren kupiło. Działka o powierzchni prawie 17 tysięcy kwadratowych przylega do nekropolii od strony Kalisza. Miejsca powinno wystarczyć na kilka kolejnych lat. - Na nowym terenie będzie można urządzić około 1300-1500 grobów, w zależności od ich wymiarów – zdradza Katarzyna Ciupek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kalisza. - Miejsce będzie przeznaczone na groby jednoplacowe do pomieszczenia dwóch trumien w układzie jedna nad drugą. W projektowanym pierwszym etapie, oprócz tradycyjnych grobów, będzie wydzielone miejsce na chowanie urn.

Projekt zagospodarowania terenu powstał. Prace muszą być kompleksowe zaznacza Katarzyna Ciupek. - Zakres robót budowlanych obejmie wykonanie nawierzchni brukowej, nasadzeń roślin, trawnika, instalacji elektrycznej, przyłącza wodociągowego wraz z punktami czerpanymi wody oraz hydrantem, a także montaż latarni. Pojawią się też elementy małej architektury.

Kiedy zaczną się prace? Z informacji z Urzędu Miasta Kalisza wynika, że w budżecie na 2021 roku tej inwestycji nie ma.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/