Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Policzyli bezdomnych. Cztery nowe osoby bez dachu nad głową

Czterech bezdomnych, nieznanych wcześniej Straży Miejskiej Kalisza, odnotowano w czasie ostatniego liczenia osób, które nie mają dachu nad głową. Wszyscy to mężczyźni. Mundurowi sprawdzili 11 miejsc, w których najczęściej można spotkać bezdomnych. W sumie takich osób w naszym mieście jest około 80. W ogólnopolskiej akcji wzięły też udział służby z Ostrowa Wielkopolskiego. Tamtejsi policjanci, strażnicy miejscy, pracownicy socjalni oraz przedstawiciele Straży Ochrony Kolei znaleźli 8 takich osób.

Liczenie zawsze odbywa się w nocy, kiedy bezdomni zjawiają się w miejscach schronienia. Najczęściej w pustostanach, opuszczonych domach, kamienicach czy starych fabrykach. W Kaliszu strażnicy wytypowali 11 miejsc, w których bezdomni urządzili sobie dzikie noclegownie. – W ostatnim czasie mieliśmy też bezdomnego, który w ciągu dnia chodził od apteki do apteki. Był też taki, który schronienia szukał w szpitalu. Oczywiście, oprócz pustostanów, chcą przetrwać mrozy na klatkach schodowych, piwnicach lub strychach – mówi Dariusz Hybś, komendant Straży Miejskiej Kalisza. – O takich osobach informują nas mieszkańcy bloków czy kamienic.

Z danych straży miejskiej wynika, że w Kaliszu przebywa obecnie 80 bezdomnych. W trakcie liczenia mundurowi odnotowali 4 nowe osoby, które do tej pory nie były znane służbom. W większości to mężczyźni. Kobiety zdarzają się sporadycznie. Ci mieszkający "na ulicy” nie chcą pomocy i zazwyczaj domawiają przewiezienia do placówek, w których otrzymają schronienie w zamian za abstynencję.

Podobna akcja miała miejsce w Ostrowie Wielkopolskim. - W przedsięwzięciu udział wzięło 5 zespołów, w których skład wchodzili: policjant, strażnik miejski, pracownik socjalny, pracownik Straży Ochrony Kolei. W trakcie spotkania poprzedzającego kontrole wszystkich służb, wyznaczono miejsca przebywania osób bezdomnych – informuje Grzegorz Szyszka, komendant ostrowskiej straży miejskiej.

Zespoły skontrolowały 12 wytypowanych wcześniej punktów na terenie osiedli: Wenecja, Jana Pawła II, Odolanowskie, Parcele Zacharzewskie, Powstańców Wielkopolskich. W wyniku przeprowadzonego badania w terenie, ujawniono 8 osób bezdomnych. Wszystkim zaproponowano przetransportowanie do noclegowni, jednak nie wszyscy z tej propozycji skorzystali.

Inicjatorem ogólnopolskiego badania liczby bezdomnych jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Informacje zebrane w wyniku badania pozwolą na określenie skali bezdomności w Polsce. W poszczególnych gminach będą wykorzystane do kreowania lokalnej polityki społecznej w zakresie problematyki bezdomności – dodaje Grzegorz Szyszka.

Koordynatorem liczenia w Kaliszu był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W  Ostrowie Wielkopolskim Wydział Spraw Społecznych tamtejszego Urzędu Miejskiego.

AW, Artur Kołaciński, Biuro Prasowe UM

 

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/