Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Ponad tysiąc wypożyczeń jednego dnia. Czytelnicy wracają do bibliotek

Trzasku otwieranej książki nic nie zastąpi, dlatego miłośnicy czytania ruszyli do bibliotek. Tylko pierwszego dnia po wznowieniu działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu wypożyczono prawie 1300 tytułów. Tyle samo zwrócono. A przed niektórymi filiami ustawiały się krótkie, ale zawsze kolejki spragnionych czytania książek w tradycyjnej formie.

Jeszcze z ograniczeniami, ale ponownie można książki wypożyczać. Można też oddać bez kary te, których zwrócić nie zdążyliśmy przed zamknięciem bibliotek na dwa miesiące. I pierwszego dnia po wznowieniu działalności kaliską książnicę - zarówno siedzibę główną, jak i wszystkie jej filie - odwiedziło sporo zaczytanych mieszkańców.  - Kolejki nie były jednak długie, ponieważ czytelnicy MBP w Kaliszu ze zrozumieniem przyjęli apel bibliotekarzy i złożyli wcześniej zamówienia. Mogą to czynić nie tylko poprzez czytelnicze konto w internecie, przeglądając elektroniczny katalog, ale także mailowo i telefonicznie. Jedna z filii przyjęła blisko 100 zamówień, a w sumie we wszystkich placówkach zwrócono prawie 1300 książek i niemal tyle samo wypożyczono – informuje Katarzyna Michalska z MBP im. Adama Asnyka.

Biblioteki działalność mogły wznowić od poniedziałku. Kaliska swoje podwoje otworzyła dzień później. Czynna jest większość filii. Przez dwie pierwsze godziny przygotowują zamówienia, a przez kolejnych sześć wydają książki, które wcześniej zamówili czytelnicy. I chociaż znowu twarzą w twarz to jednak z dystansem i według nowych zasad. - Do ograniczeń przestrzennych wszyscy już się przyzwyczaili, bo spotykają je w sklepach czy bankach – mówi Robert Kuciński, dyrektor kaliskiej biblioteki. - Najważniejszym stało się przyzwyczajenie czytelnika do nowego sposobu oddawania książek. Powinien sam zbliżyć książkę do skanera lub trzymać ją odpowiednio, by mógł to zrobić bibliotekarz, a potem nie kłaść na blacie, lecz włożyć bezpośrednio do kartonu. W ten sposób zwrot książek odbywa się w zasadzie w bezdotykowy sposób. Czytelnik nie może też wypożyczanych książek przeglądać. Jeśli nie zastanowił się w domu i nie złożył wcześniej zamówienia, to musi zawierzyć rekomendacji bibliotekarza. Wbrew pozorom to nie jest wielka zmiana, pracownicy bibliotek bardzo często są dla swych czytelników najlepszymi doradcami – dodaje Robert Kuciński.

Oddawane książki trafiają do dziesięciodniowej kwarantanny. Dopiero po tym czasie będzie możliwość ich wypożyczenia przez innych zainteresowanych danym tytułem.  I cały czas można korzystać z e-booków oraz materiałów przygotowywanych przez kaliskich bibliotekarzy na potrzeby internautów.

AW, zdjęcia MBP

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/