Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Posypią się mandaty za brak maseczki?

Było przymykanie oczu i pobłażliwe traktowani, będą mandaty. I to wysokie. Brak maseczki w miejscu publicznym, gdzie obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust, może uszczuplić nasze konto nawet o pół tysiąca złotych. A jeśli będziemy upierać się, że maseczki nie założymy, a kary nie przyjmiemy możemy trafić przed oblicze sądu. Jest jeszcze jeden scenariusz – jeśli sytuacja będzie się pogarszać, a my nie będziemy respektować dotychczasowych zasad – rozważane jest wprowadzenie stanu wyjątkowego. Tak by policja, skutecznie i bez dyskusji, mogła karać za łamanie przepisów.

Zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych obowiązuje od wielu miesięcy. Był moment, że musieliśmy nosić maseczki także na ulicy i wtedy faktycznie większość z nas stosowała się do tych zaleceń. A policja pobłażała zapominalskim lub przeciwnikom stosowania tej metody ochrony przed koronawirusem.  Wystarczy spojrzeć na dane Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - We wrześniu policjanci nałożyli 7 mandatów na łączną kwotę 140 złotych – podsumowuje miniony miesiąc asp. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowy KMP w Kaliszu i dodaje, że to kara dla osób, które nie chcą dostosować się do wytycznych mimo upomnień. - Najczęściej ludzie zakładają maseczki kiedy im się przypomni, że jest taki obowiązek i tłumaczą się roztargnieniem. Jednak zdarzają się osoby, które reagują wręcz agresją na prośby założenia maseczki. Przede wszystkim dotyczy to klientów sklepów czy stacji benzynowych. I jeśli pracownicy nie mogą sobie poradzić proszą nas o interwencję.

Odwrócić proporcje

Jednak rzadko. Mandatów jest niewiele a pouczeń we wrześniu kaliska policja w ogóle nie stosowała. Wcześniej się zdarzały, chociaż też rzadko. Letnie rozluźnienie i wiara, że wirus jest w odwrocie sprawiły, że zaczęliśmy bagatelizować nie tylko ten sposób ochrony, ale też zachowanie dystansu i dezynfekcję. Efekt – drastyczny wzrost zachorowań i zgonów. Stąd zapowiedź rygorystycznego karania za nieprzestrzeganie tych prostych do stosowania wytycznych. – Dziś 80 procent to są pouczenia, a 20 procent skutki finansowe dla osób łamiących przepisy. Kiedy wzrasta liczba zakażeń, musimy te proporcje przynajmniej odwracać  - zapowiedział na konferencji prasowej z ministrem zdrowia Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Tu maseczki są obowiązkowe

Maseczkę obowiązkowo trzeba nosić we wszystkich publicznych przestrzeniach zamkniętych. Tam gdzie mamy styczność z osobami, które rzadko spotykamy, a tym bardziej nie znamy. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że zalicza się do nich m.in.:

 • komunikacja miejska, międzymiastowa i międzynarodowa: autobus, tramwaj, pociąg i samolot
 • samochód osobowy: jeśli podróżujemy z osobą, z którą nie mieszkamy na co dzień
 • sklep, galeria handlowa, bank, targ, czy poczta
 • placówki kultury: kino, teatr, opera, galerie sztuki
 • przychodnie zdrowia, gabinety lekarskie, szpitale
 • salony kosmetyczne, masażu i tatuażu
 • kościoły, szkoły, uczelnie
 • urzędy

Maseczki obowiązują też w otwartej przestrzeni publicznej . Dotyczy to wprowadzonej niedawno strefy  czerwonej, czyli miast, gdzie liczba wykrytych przypadków jest najwyższa. W sobotę 10 października taki obowiązek wjedzie w życie także w strefie żółtej.  - Tych powiatów będzie ponad 100 – zapowiedział na konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. - Mamy sytuację kiedy możemy zarażać się na ulicy. Dlatego tak ważne jest noszenie maseczek.

Stąd zapowiedź „zero tolerancji” dla łamiących nakazy. Mandaty będą nawet jeśli policja nie ma, co już wiele osób podkreśla, odpowiednich mechanizmów prawnych, by je nakładać za brak maseczki. - Mam nadzieję, że obudzi się w ludziach zdrowy rozsądek – dodaje asp. Anna Jaworska-Wojnicz.

Będzie stan wyjątkowy?

A jeśli nie? Tak jak pojawiają się głosy, że nie można karać za brak maseczki tak pojawiają się też propozycje, by zastanowić się nad wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Zwolennikami rozważenia takiego rozwiązania są m.in. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich i dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog i mikrobiolog. Wtedy policja będzie miała podstawy prawne, z którymi nie będzie można dyskutować przy nakazie zakrycia nosa i ust w wyznaczonych miejscach.

Maseczek nosić nie musimy:

 • w restauracji, barze lub kawiarni - kiedy zajmujemy miejsce przy stole, ale idąc np. do toalety maseczkę założyć musimy
 • w pracy – pod warunkiem, że nie ma się kontaktu z osobami z zewnątrz
 • w lesie
 • podczas przebywania w lesie czy spożywania posiłków lub napojów na miejscu siedzącym w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc

AW, zdjęcia arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/