Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Powiat rozdaje jabłka. Owoce mają trafić do szkół i zachęcić młodzież do kupowania rodzimych produktów

Ewa skusiła nim Adama, a czy kaliszanie skuszą się do kupowania jabłek od producentów z regionu? Taką nadzieję mają władze powiatu kaliskiego. Owoce zalegają w magazynach, dlatego żeby przekonać do ich kupowania jabłka będą trafiać do okolicznych szkół.

Zanim trafią do uczniów jako propozycja zdrowego drugiego śniadania pochodzącego z lokalnych upraw, samorządowcy częstowali jabłkami kaliszan. 

Polska jest największym producentem jabłek na świecie. Kilka lat temu wyprzedziła USA i Chiny. Jednak ilość owoców rosnących w polskich sadach nie przekłada się na ich popularność u rodzimego konsumenta. - Kilka lat temu, kiedy wchodziło embargo na eksport do Rosji, nasze jabłka były ważnym tematem – przypomina Krzysztof Nosal, starosta kaliski. - Było hasło „Zrób na złość Putinowi, zjedz jabłko” i ta akcja wypaliła i konsumpcja wzrosła.

- Chcemy zapoczątkować rozdawanie i promowanie polskich owoców, a przede wszystkim żeby zacząć sięgać po oznaczone nasze polskie owoce i warzywa – dodaje Mieczysław Łuczak, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kaliszu.

Stąd pomysł, by owoce trafiały do szkół. W ten sposób powiat kaliski chce wznowić rządową akcję sprzed lat, promująca zdrową i lokalną żywność. - Nadal spożycie warzyw w Polsce jest małe. Dużo ich produkujemy, ale spożywamy stanowczo za mało, co odbija się tym, że polskie społeczeństwo w Europie tyje najszybciej na kontynencie. I nasza akcja ma mieć działanie prozdrowotne – wyjaśnia Krzysztof Nosal, starosta Kaliski. – Chcemy, aby zwłaszcza nasza młodzież jadła więcej owoców i warzyw. Myślę, że akcja owoców w szkole, która była kiedyś akcją rządową na pewno je upowszechniła i na pewno sklepiki szkolne są wyposażone w zdrowszą żywność, a my chcemy to kontynuować na szczeblu samorządowym.

Jeśli tylko będzie taka chęć ze strony sadowników i ogrodników. Kilku już się zgodziło dostarczać owoce lub warzywa do wybranych szkół. Liczą, że w ten sposób wychowają konsumentów sięgających po produkty z lokalnym oznaczeniem.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/