Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 31 lipiec 2021 Godzina:
imieniny: Ernesta, Emil

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Pracownicy Sanepidu już nie zadzwonią. Informację o nałożonej kwarantannie czy izolacji przekaże nam automat

Już nie pracownik Sanepidu, lecz automat skontaktuje się z osobą zakażoną w sprawie kwarantanny lub izolacji. W tym tygodniu uruchomiono ogólnopolską infolinię, za pośrednictwem której nadawany jest komunikat. Ma to odciążyć pracowników Sanepidu.

- W ramach digitalizacji inspekcji wprowadzono zmiany. Istnieje ogólnopolska infolinia do kontaktu z sanepidem. Zniesiono obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej. Pracownicy inspekcji nie dzwonią już z informacją o nałożonej kwarantannie czy izolacji, robi to automat - poinformował  Główny Inspektorat Sanitarny.

W tym tygodniu uruchomiono nowy numer telefonu - 22 25 71 145 - z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W systemie informatycznym EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) Straż Graniczna zamieszcza informacje adresowe i kontaktowe osób powracających do kraju z zagranicy, objętych obowiązkową kwarantanną. System ten jest również wykorzystywany do przetwarzania danych innych osób podlegających obowiązkowej kwarantannie w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, a także osób podlegających izolacji w warunkach domowych, osób, w stosunku do których podjęto decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, oraz osób zakażonych tym wirusem.

- To dla nas duże ułatwienie, chociaż nie jest tak, że nie wykonujemy już żadnych telefonów – mówi Marek Stodolny, szef kaliskiego Sanepidu. -  Osoba z dodatnim wynikiem jest powiadamiana przez automat o izolacji, ale my i tak musimy zebrać informacje o domownikach, którzy trafiają na kwarantannę. Tak więc wywiad epidemiologiczny nadal musimy przeprowadzać i trzymać rękę na pulsie, jednak nowe rozwiązanie jest bardzo pomocne.

Bardzo dobrze, jak dodaje Marek Stodolny, sprawdza się także ogólnopolski numer +48 22 25 00 115, pod który należy dzwonić w przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny. – Osoby zainteresowane nie dzwonią już do nas, lecz do Warszawy, gdzie pod telefonem znajdują się dobrze przeszkolone osoby i to one decydują ewentualnie, czy daną sprawę przekazać do stacji powiatowej. Rzeczywiście bardzo nas to odciążyła – przyznaje dyrektor Sanepidu.

MIK, fot. pixabay

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/