Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 październik 2021 Godzina:
imieniny: Lubomira, Lutosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Prawie 100 zatrzymanych praw jazdy za tzw. 50+. Czy zgodnie z prawem?

Dziś mija rok od wejścia w życie przepisów pozwalających zatrzymać na 3 miesiące prawo jazdy kierowcy, który w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o minimum 50 km/h. Kaliska policja od 18 maja 2015 roku zatrzymała na podstawie tej regulacji 97uprawnień. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył tę zasadę do Trybunału Konstytucyjnego. Czy ukarane w ten sposób osoby będą mogły liczyć na odszkodowanie?

Przepisy, zgodnie z którymi kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym od razu stracą prawo jazdy na trzy miesiące, weszły w życie rok temu, 18 maja 2015 roku. – Przez rok zatrzymaliśmy 97 uprawnień. Co ciekawe wszystkie dotyczyły kierowców samochodów. Nie ujawniliśmy ani jednego tego typu wykroczenia popełnionego przez motocyklistę – mówi nam sierż. sztab. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci informują starostę lub prezydenta o każdym ujawnionym przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o co najmniej 50 km/h w terenie zabudowanym. Na podstawie tej informacji starosta lub prezydent wydaje decyzję o zatrzymaniu na 3 miesiące prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Zdecyduje Trybunał Konstytucyjny

Przepisy te we wrześniu 2015 roku zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich. Według niego kierowcy karani są podwójnie: za przekroczenie prędkości dostają mandat plus tracą prawo jazdy na 3 miesiące. Dodatkowo taka sankcja jawi się jako ograniczenie wolności obywatelskich i jest szczególnie dotkliwa dla zawodowych kierowców i osób, które na co dzień w pracy wykorzystują samochód. Ponadto kara ma rygor natychmiastowej wykonywalności – nie przewidziano odpowiedniego czasu na jakiekolwiek odwołania się od decyzji organu zatrzymującego uprawnienia. Zanim odwołanie kierowcy zostanie rozpatrzone, miną mu 3 miesiące bez prawa jazdy.

Wniosek nie został jeszcze rozpatrzony przez Trybunał Konstytucyjny. Jeżeli zapadłby wyrok orzekający o niezgodności tych przepisów z Konstytucją i zostałby on opublikowany, wówczas poszkodowani kierowcy mogliby ubiegać się o odszkodowania od Skarbu Państwa.

W całym kraju przez rok za przekroczenie prędkości o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym policja zatrzymała prawie 34 tysiące praw jazdy.

AG, for. pixabay

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/