Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 08 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Maria, Klement

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Prezent dla pszczół - drzewa i nowa węza. Urząd Marszałkowski daje 3 miliony, by pomóc owadom

W Kaliszu przybędzie drzew miododajnych. Tuż po światowym Dniu Pszczoły, który obchodziliśmy 20 maja to prezent dla tych mających ogromny wpływ na gospodarkę owadów. Miasto środki na zakup sadzonek otrzyma z Urzędu Marszałkowskiego. Samorząd województwa w tym roku na wsparcie pszczelarstwa przeznaczyło ponad 3 miliony złotych. Dzięki tej kwocie kolejny już raz zostaną posadzone drzewa przyjazne pszczołom, a pszczelarze wymienią węzę.

Posadzone zostaną przede wszystkim lipy, ale też akacje, klony i wszystkie drzewa owocowe – dzięki nim pszczoły mają co jeść, a my mamy miód. Jednak najważniejszą praca, jaką te owady wykonują dla człowieka to zapylanie roślin.

Z listy stu gatunków roślin uprawnych wymienianych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, 71 z nich zapylają właśnie pszczoły. Tylko w Europie ich praca ma wpływ na 84 procent roślin jadalnych, co według obliczeń Komisji Europejskiej przekłada się na prawie 16 miliardów euro dochodu. 

Dlatego o pszczoły musimy dbać – a jedną z metod jest sadzenie miododajnych drzew, na które w tym roku samorząd województwa wielkopolskiego przeznaczył ponad milion złotych. Niespełna 20 tysięcy na zakup odpowiednich sadzonek otrzyma Miasto Kalisz, a powiat kaliski okrągłe 20 tysięcy. - 20 maja to światowy Dzień Pszczoły - przypomina Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. - Jest to okazja aby podkreślić, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego od lat wspiera pszczelarstwo w naszym regionie. Sejmik Województwa Wielkopolskiego przeznaczył w tym roku ponad 1,1 mln. zł  na zakup sadzonek drzew miododajnych. 75 Wielkopolskich gmin złożyło wnioski na realizację tego zadania, które jest organizowane trzeci raz. Dzięki wsparciu i trosce o środowisko na terenie województwa przybywa gatunków drzew miododajnych. Ponadto realizowany jest trzeci raz program poprawy warunków fitosanitarnych pszczół przez z zakup węzy pszczelej, na którą samorząd przeznaczył 2 mln zł.

Oprócz tego pszczelarze kolejny raz otrzymają pieniądze na zakup węzy, którą dla zdrowia owadów i jakości miodu muszą regularnie wymieniać. Ogólnie na wsparcie wielkopolskich pszczelarzy w tym roku samorząd przeznaczy ponad 3 miliony złotych.

AW, Bartosz Zalas, UMWW 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/