Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 31 lipiec 2021 Godzina:
imieniny: Ernesta, Emil

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Proboszcz parafii w Gołuchowie molestował osobę nieletnią? Kuria zawiesiła go w obowiązkach!

Prokuratura, a także władze kościelne badają zarzuty wobec proboszcza z Gołuchowa (pow. pleszewski), który oskarżany jest o molestowanie osoby nieletniej. Decyzją kurii ksiądz został odsunięty od administrowania parafią i wszelkiej pracy duszpasterskiej.

Ksiądz „zniknął” z parafii kilka dni temu. Wtedy też pojawiły się informacje, jakoby miało to związek z molestowaniem seksualnym. Te podejrzenia potwierdza kuria. - Zawieszenie księdza w wykonywaniu urzędu proboszcza w parafii Gołuchów nastąpiło w zawiązku z prowadzonym dochodzeniem kanonicznym, zgodnie z normami Stolicy Apostolskiej  i „Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dotyczącymi wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia” – potwierdza ks. Marcin Papuziński, rzecznik prasowy kurii. - Oznacza to, że na czas tegoż dochodzenia Proboszcz parafii w Głuchowie został odsunięty od administrowania parafią i jakiejkolwiek pracy duszpasterskiej. Przeprowadzono na polecenie Administratora Apostolskiego Diecezji Kaliskiej dochodzenie wstępne, które zostało zakończone i całość dokumentacji został przekazana za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie do Stolicy Apostolskiej.

Tymczasowo administratorem parafii w Gołuchowie został mianowany ks. Piotr Przybył.

Sprawą zajmuje sie także prokuratura. - Do Prokuratury Rejonowej w Krotoszynie wpłynęły materiały, które będą wymagały przeprowadzenia czynności przesłuchania przed sądem. To typowa procedura w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie przestępstwa o charakterze seksualnym. Chodzi o to, żeby osoby tylko raz składały zeznania - mówi prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.

Mimo ciążących na księdzu oskarżeń, ze smutkiem żegnają go parafianie. Na stronie parafii ukazały się długie podziękowania za 5-letnią posługę w Gołuchowie.

„Drogi Księże Rafale!

W związku z odwołaniem Ciebie z funkcji naszego Proboszcza nie pozostaje nam nic innego, jak chociaż tą drogą, wyrazić uznanie za niespełna 5-letnią posługę kapłańską wśród nas.

Czas Twojego duszpasterzowania zaowocował wzorowym wypełnianiem troski pasterskiej o naszą Wspólnotę i jej mienie. Zapamiętamy nieskazitelny sposób głoszenia Ewangelii, sprawowania urzędu i prezentowania go nie tylko w naszej Wspólnocie, a także wyjątkowe, pełne nabożeństwa prowadzenie nas do źródeł odrodzenia, szczególnie Eucharystii i Sakramentu Pojednania.

Nie zapomnimy jak z miłością Dobrego Pasterza obejmowałeś wszystkich parafian, szczególnie chorych, biednych, samotnych, przeżywających trudności. Uaktywniałeś nas do czynnego udziału w życiu Parafii, budziłeś w nas świadomość bycia Kościołem. Uczyłeś odpowiedzialności za Niego. Wprowadzone składki inwestycyjne z roku na rok zmieniały wygląd świątyni na tyle, że stawała się perełką na tle świątyń w diecezji.

My, Parafianie, przy Twojej asystencji, pogłębialiśmy swoją wiarę, przygotowywaliśmy się do wielorakiej aktywności religijnej, apostolskiej, społecznej.

Z myślą o przyszłości Kościoła troszczyłeś się również o nowe powołania kapłańskie. Ufamy, że i ta praca zaowocuje w końcu nowym, świętym powołaniem do służby Bogu i ludziom.

Objąłeś stałą formacją Członków Liturgicznej Służby Ołtarza, pogłębiającą ich życie i wiarę. Przełożyło się to na jeszcze bardziej dostojną celebrację Mszy świętej, nabożeństw, adoracji Najświętszego Sakramentu. Przywiązywałeś ogromną wagę do tego, by ministranci będący na oczach Wspólnoty w świątyni, byli przykładem wiary i modlitwy. Wychowywałeś Ministrantów do radości wypoczynku.

Lubiłeś kiedy chór parafialny dodawał  splendoru modlitwie Ludu Bożego w czasie Mszy świętych, którego 10-lecie istnienia godnie uhonorowałeś. Dzięki Twoim staraniom Parafia może pochwalić się wyjętym spod igły baldachimem, kilkoma chorągwiami procesyjnymi, a formacja Liturgicznej Służby Ołtarza zaowocowała oddolną inicjatywą posiadania własnego sztandaru.

Do materialnych dzieł nad upiększaniem świątyni zaliczyć należy: poddanie renowacji zabytkowej monstrancji, relikwiarza św. Walentego, zabytkowego kielicha mszalnego, obrazu Matki Bożej Śnieżnej, obrazu NMP Wniebowziętej, figur św. Piotra i Pawła, 14 stacji drogi krzyżowej, krucyfiksu, chrzcielnicy, dwóch zabytkowych konfesjonałów.

Księże Rafale! Dziękujemy. Byłeś dla nas prawdziwym, autentycznym nauczycielem wiary, cennym darem Bożego Miłosierdzia. Jesteś wspaniałym Kapłanem. W modlitwach będziemy powierzać Twoje zdrowie i prosić Matkę Najświętszą o opiekę nad Tobą w nadchodzący czas. Szczęść Boże!”

MIK, AW, fot. pixabay

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/