Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Przejść na emeryturę? Podpowiedzą doradcy

W październiku wejdą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny. Jednak część osób, które uzyskają uprawnienia będzie się zastanawiać, czy powinna z nich skorzystać. W rozwiązaniu tych dylematów mają pomóc doradcy emerytalni, którzy już od lipca pojawią się w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kraju. W Kaliszu będą cztery takie osoby.

Możliwość przejścia na emeryturę uzyskają kobiety urodzone między lipcem 1956 roku a lipcem 1957 roku oraz mężczyźni, którzy przyszli na świat między lipcem 1951 roku a lipcem 1952 roku. Według danych ZUS uprawnienia otrzyma ponad 330 tysięcy osób. W Wielkopolsce niespełna 30 tysięcy czynnych jeszcze zawodowo mieszkańców województwa.

Wszystkie te osoby będą mogły przejść na emeryturę, ale nie będą musiały. Wiele będzie zależało od wysokości świadczenia, jakie będzie im przysługiwało. Kwotę będzie można obliczyć na podstawie kapitału początkowego, wyjaśnia Andrzej Światły z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wielkopolskim. – Posłuży temu kalkulator emerytalny, który w sposób zbliżony będzie określał wysokość świadczenia. To nowe narzędzie. 

Andrzej Światły z ZUS w Ostrowie Wielkopolskim zachęca do korzystania z pomocy doradców emerytalnych. Będzie ona bezpłatna.

Będą z niego korzystali doradcy emerytalni. Tacy pojawią się w każdym oddziale ZUS-u w kraju. Od lipca będą czekać na osoby, które jesienią, wraz ze zmianą przepisów, będą mogły przejść na emeryturę. - Będą służyli swoją fachowością, rzetelnością wiedzy i umiejętnościami posługiwania się nowoczesnymi metodami, które pozwolą na ocenę, czy ten moment jest właściwy do przejścia na emeryturę czy jeszcze te elementy, które kształtują wysokość tej emerytury będą decydowały o tym, że te osoby będą przesuwały decyzję o przejściu na świadczenie emerytalne – dodaje Donata Szopińska-Frąszczak, dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wielkopolskim.  

Wnioski o przyznanie emerytury można składać na 30 dni przed osiągnięciem odpowiedniego wieku. Osoby, które będą chciały przejść na zgodnie z nowymi przepisami będą to mogły zrobić od 1 września. 

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/