Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 maj 2021 Godzina:
imieniny: Karena, Beatus

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Przemycił aparat do celi. Po latach powstała niezwykła wystawa

Zdjęcia niezwykłe, bo ich powstaniu towarzyszyła konspiracja i łamanie ówczesnego prawa. Teraz są dokumentem jednego z trudniejszych rozdziałów we współczesnej historii naszego kraju. I lekcją przeszłości dla tych, którzy stan wojenny pamiętają i tych, którzy znają go z opowieści rodziców i dziadków. Fotografie wykonane w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim, w trakcie kiedy przebywali tam internowani członkowie podziemia, można oglądać w placówce na specjalnie powstałej wystawie.

Zdjęcia wykonała osoba związana z podziemiem. Mężczyzna aparat fotograficzny na teren Aresztu Śledczego wniósł nielegalnie i przez cały pobyt dokumentował to, co dzieje się w celach. A, że w Ostrowie Wielkopolskim większość osadzonych w czasie stanu wojennego to ówcześni naukowcy i ludzie związani z kulturą, dni upływały na zajęciach związanych z ich pracą. - Atmosfera jaka panowała w tym areszcie jest potrwierdzona w opracowaniach. Internowani integrowali się prowadząc rozmowy, co widać na zdjęciach, jest uchwycone jak wykonują prace plastyczne. Zdjęcia mają dużą wartość i to ta część historii, o której my jako funkcjonariusze nie możemy zapominać. Musimy ja pielęgnować, wyciągać wnioski, żeby wiedzieć, że nasza praca to wyzwanie, a takim był kontakt strażników z osadzonymi na początku lat 80-tych - mówi Michał Łuczkanin, rzecznik prasowy dyrektora ostrowskiego aresztu.

Michał Łuczkanin przyznaje, że wtedy praca strażników była wewnętrznym rozdarciem między obowiązkiem a sumieniem. Dlatego zdjęcia, których być nie powinno, a jednak powstały, można od niedawna oglądać na korytarzu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim w części administracyjnej. A szefostwo placówki planuje organizowanie żywych lekcji historii dotyczących stanu wojennego dla najmłodszych mieszkańców miasta.

AW, zdjęcia BZO  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/