Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Rok Adama Asnyka. Kaliszanie uczcili rocznicę urodzin poety

Kaliszanie uczcili 180. rocznicę urodzin Adama Asnyka. W Krakowie, przy sarkofagu poety, znajdującym się w Krypcie Zasłużonych na Skałce złożony został wieniec. W Kaliszu z kolei odbyło się spotkanie poświęcone autorowi "Jednego serca".

11 września przed południem wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka Karena Łuszczykiewicz złożyła – w imieniu władz Kalisza i mieszkańców miasta - wieniec przy sarkofagu poety, znajdującym się w krakowskiej Krypcie Zasłużonych na Skałce. Do kwiatów dołączona była szarfa o treści: „Patriocie wielkiej i małej ojczyzny – kaliszanie”.

Z kolei po południu w Villa Calisia odbyło się spotkanie zatytułowane „Będziecie światłem, które ludzkość cieszy” poświęcone Adamowi Asnykowi, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Książki przy udziale Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Miasta Kalisza. Rozpoczął je występ młodziutkiej skrzypaczki Mai Lis, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Henryka Melcera, której na fortepianie akompaniowała pani Ella Ivasheva.

Profesor Ewa Andrysiak, prezes TPK omówiła i przedstawiła edycje utworów Adama Asnyka ze zbiorów bibliotek kaliskich: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka, Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego oraz biblioteki KTPN. O dzieciństwie, młodości, wybrankach serca wielkiego kaliskiego Poety, działalności społecznej, artystycznej i publicystycznej A. Asnyka ze znawstwem opowiedziała Aneta Kolańczyk, autorka książki „Adam Asnyk (1838-1897)”, która ukazała się 
w serii Kaliszanie.”. Podczas spotkania zaprezentowano również bibliofilskie wydanie wiersza Adama Asnyka pt. „Rodzinnemu miastu”, do którego wstęp również napisała niezrównana znawczyni biografii i twórczości A. Asnyka.

Po spotkaniu organizatorzy wraz z gośćmi udali się pod pomnik Adama Asnyka, by pozostawić kwiaty z okazji 180. rocznicy jego urodzin.

Źródło: kalisz.pl

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/