Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Rozmowy o wolności w IV LO ZDJĘCIA

„Rozmowy o wolności” to tytuł cyklu spotkań z absolwentami, który 17 listopada zapoczątkowało IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu. W ten sposób szkoła chce uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 25- lecie istnienia liceum. Pierwszym gościem cyklu był Krystian Durman, kaliszanin, aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie.

- Głównym tematem spotkań będzie szeroko rozumiane pojęcie wolności. Pragniemy pokazać ją z różnych perspektyw, by uzmysłowić słuchaczom, jak istotną jest wartością, w jakich obszarach życia osobistego, zawodowego i społecznego się z nią spotykamy – wyjaśnia Joanna Kucińska z IV LO.

Pierwszym gościem cyklu był Krystian Durman, aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Jako student III roku, zadebiutował na deskach kaliskiego teatru w roli Lorenza w „Kupcu Weneckim” Williama Shakespeare’a w reż. Adama Nalepy (2014). W spektaklu dyplomowym „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Moniki Strzępki zagrał role Księdza, Ojca i Nosa, za które otrzymał wyróżnienie na XXXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2015). Kolejna kreacja aktorska - Woźnego w przedstawieniu „Umarła Kasta” w reż. Iwony Jery w Teatrze Nowym w Krakowie (2016), przyniosła mu stypendium „Nowy Kraków”. Efektem pracy była kolejna kreacja w spektaklu „Wszystkie Misie Lubią Miód” w reż. Mikity Valadzko (2016). Od 2017 roku Krystian należy do zespołu Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Obecnie można go oglądać w podwójnej roli Brata McDonalda i przedstawiciela grupy „Gays Support The Miners” w „Triumfie woli” Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki. Zmierzył się także z teatralną legendą Wyspiańskiego, kreując rolę Jaśka w „Weselu” w reżyserii słynnego twórcy Jana Klaty.  

Istotnym elementem piątkowego spotkania była artystyczna droga Krystiana Durmana. Prowadzący rozmowę Wiktor Stegliński z 3B i, Arian Jerz z 2C przypomnieli wszystkie obszary działań gościa: wolontariat w WOŚP, organizację i prowadzenie koncertów w kultowym klubie „Pod Muzami”, grę w zespole Scanabis i tworzenie programu „Pull-Up” w telewizji aMazing. - Krystian stwierdził, że wiele form aktywności było drogą do szkoły aktorskiej i zawodu, który pozwolił mu wykorzystać dotychczasowe doświadczenia, budować różne osobowości i przeżywać skrajne emocje. Taką porcję adrenaliny daje mu jeszcze chodzenie po ukochanych górach – mówi Joanna Kucińska. - Aktorstwo jest dla Krystiana spełnieniem marzeń, ale o ich realizację walczył. Przyznał, że zawsze stawia sobie cele i konsekwentnie je realizuje. Jako student wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie założył, że jednak trafi do krakowskiego teatru, najlepiej Starego. Tak się stało. Przekonywał młodzież, że ambitne plany poparte pracą przynoszą spodziewane efekty.

Teatralne doświadczenia stały się punktem wyjścia do rozmowy o sztuce i granicach wolności artystycznej. Gość opowiedział o tworzeniu roli i mierzeniu się z oczekiwaniami reżyserów. Podkreślał, że w zawodowym życiu ważna jest dla niego intuicja i ludzie, których spotyka. Aktorstwo to emocje, ale przede wszystkim rzemiosło i dlatego należy mieć swoich mistrzów. - Krystian od czasów licealnych się nie zmienił. Jest nadal hiperaktywny, a jego energia udziela się wszystkim, z którymi się spotyka. Nadal nie wystarcza mu tylko zawodowa aktywność: bierze udział w akcjach fundacji „Mimo wszystko” Anny Dymnej, czyta przedszkolakom, kwestuje na cmentarzu Rakowickim, dyskutuje o prawach kobiet, występuje w teledyskach i kręci filmiki z wędrówek po górach. O reszcie można dowiedzieć się z jego Instagrama i Facebooka – dodaje Joanna Kucińska.

Cykl spotkań zatytułowany „Rozmowy o wolności” będzie kontynuowany do listopada przyszłego roku.

Opr. MIK, fot. JK

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/