Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Rozpoczęła się ekshumacja Gabrieli Zych. Kaliszanka zginęła w katastrofie smoleńskiej ZDJĘCIA

Rozpoczęła się ekshumacja Gabrieli Zych. Prezes kaliskiej Rodziny Katyńskiej była jedną z pasażerek rządowego Tupolewa, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się na lotnisku w Smoleńsku. Rodzina kaliszanki od początku sprzeciwia się naruszaniu spokoju zmarłej. Córka i syn Gabrieli Zych są jednak obecni na cmentarzu. Pojadą także do Lublina, gdzie zostanie przeprowadzona sekcja zwłok.

Poniedziałkowy wieczór, 6 listopada. Już kilka godzin temu wejście na cmentarz zostało ogrodzone policyjną taśmą. Teraz wokół nekropolii stoi kilkanaście policyjnych radiowozów. Funkcjonariusze pilnują, by osoby postronne nie weszły na teren w momencie kiedy rozpocznie się ekshumacja. – Na miejscu jest wielu przedstawicieli Żandarmerii Wojskowej. Jest też policja z komendy wojewódzkiej w Poznaniu, są funkcjonariusze z psem – relacjonuje Agnieszka Walczak, reporterka portalu faktykaliskie.pl i telewizji Magazyn Miejski, która obserwuje te działania. – Na cmentarzu pojawił się karawan, są biegli z Zakładu Medycyny Sądowej. Wszystko odbywa się pod okiem służb sanitarnych oraz Prokuratury Krajowej.

To ona prowadzi śledztwo w sprawie katastrowy samolotu, którym polska delegacja leciała na obchody rocznicowe do Katynia.

Ekshumacje ofiar katastrofy rozpoczęły się w połowie listopada 2016 roku. Były to ciała Marii i Lecha Kaczyńskich. Przez dwa ostatnie miesiące ubiegłego roku patomorfolodzy przebadali ciała 11 osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem. W tym roku w marcu odbyło się 6 ekshumacji, a w maju 5.

W trakcie ekshumacji przeprowadzane są sekcje zwłok, od zmarłych pobierane jest DNA oraz próbki do badań histopatologicznych, fizykochemicznych i toksykologicznych, robiona jest także tomografia. W dwóch przypadkach ekshumacja ujawniła zamianę ciał. W kilku trumnach stwierdzono pomieszane szczątki różnych osób.

Prokuratura Krajowa do końca tego roku chce przeprowadzić jeszcze około 30 ekshumacji. W przyszłym 26.  Dodatkowe badania nie będą dotyczyć dziewięciu osób, których ekshumacje przeprowadzono w latach 2011-2012 oraz czterech poddanych kremacji.

RED, AW, zdjęcia autor 

 

 

 

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/