Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Sąd Najwyższy uznał, że nie są uprawnieni do orzekania. Co zrobią kaliscy sędziowie?

23 stycznia Sąd Najwyższy uznał, iż sędziowie powołani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie powinni orzekać. W przypadku Kalisza dotyczy to siedmiorga sędziów. Wszyscy oni uznali, że zanim podejmą ostateczne decyzje odnośnie dalszej pracy na sali sądowej, poczekają na możliwość zapoznania się z pisemnym uzasadnieniem. Do tego czasu rzecznik sądu postanowiła odroczyć swoje rozprawy, ale nie wszyscy zmienili terminy zaplanowanych wcześniej wokand.

Sytuacja dotyczy sędziów, którzy pracę w Sądzie Okręgowym w Kaliszu rozpoczęli po ukonstytuowaniu się nowej Krajowej Rady Sądownictwa w kwietniu 2018 r. To właśnie ten organ wskazuje sędziów okręgowych i rejonowych. Od tego czasu w kaliskim sądzie takich osób pojawiło się siedem. W piątek wszyscy ci sędziowie stawili się w pracy i jeśli mieli w planach rozprawy, to postanowili je kontynuować. - Wokandy się odbywają. Każdy sędzia indywidualnie decyduje, czy odracza rozprawę z uwagi na to żeby zapoznać się z treścią tej uchwały czy prowadzi rozprawę  – mówi Edyta Janiszewska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu. – Orzeczenie nie powinno mieć wpływu na ustalone terminy wokand. Kiedy sędziowie zapoznają się z treścią orzeczenia wydanego w czwartek przez Sąd Najwyższy, będą podejmować decyzje odnośnie dalszej pracy.

Ona sama - a jej również ta sytuacja dotyczy - postanowiła odroczyć swoje rozprawy. W wielu innych sądach w kraju sędziowie zaprzestali w piątek orzekania, a wykonują jedynie czynności administracyjne. 

W czwartek, 23 stycznia Sąd Najwyższy uznał, że skład nowej KRS został nienależycie obsadzony, a co za tym idzie – sędziowie, w których powołaniu uczestniczyła są nieuprawnieni do orzekania. Jednak wyroki wydane przez nich do 23 stycznia br. włącznie, pozostają w mocy. Toczyć mają się również rozpoczęte już sprawy. W przypadku każdej nowej sprawy tacy sędziowie powinni się poddać weryfikacji, czy ich wybór był prawidłowy.

W Kaliszu już w kilku sprawach cywilnych próbowano podważyć orzeczenie sądu, a także w głośnej sprawie karnej – zabójstwa pod Jarocinem (WIĘCEJ). W tej kwestii jednak SN wypowiedział się jednoznacznie - wyrok jest ważny.

AW, zdjęcie autor, arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/