Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 08 maj 2021 Godzina:
imieniny: Dezyderia, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Samorząd Województwa Wielkopolskiego dopłaca do procedury in vitro. Zgłosiło się 300 par

Blisko 300 par z całego województwa zgłosiło się do programu, dzięki któremu mogą uzyskać dofinansowanie procedury in vitro. Przeprowadzono już 14 procedur zapłodnienia pozaustrojowego.

W 2016 roku zakończył się rządowy program „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego" zakładający refundację in vitro. Wprowadzony przez rząd PO-PSL program był realizowany od lipca 2013 r. Dzięki niemu urodziło się w Polsce ponad 20 tys. dzieci.

Od tej pory samorządy w całej Polsce biorą sprawy we własne ręce i z własnych środków oferują pomoc przyszłym rodzicom w staraniu o dziecko. Od 2021 r. wielkopolskie rodziny mogą liczyć też na wsparcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego, który przeznaczył na leczenie niepłodności metodą in vitro 1 mln zł.

Wiedząc, że rząd podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie tej procedury, chcemy podać dłoń tym parom z Wielkopolski, dla których jedynym rozwiązaniem problemu niepłodności jest właśnie in vitro – tłumaczył w lutym Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Umowę na realizację "Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego" podpisali w lutym Paulina Stochniałek i przedstawiciele wykonawców programu - InviMed Poznań, gdzie będą udzielane świadczenia i Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Po zaledwie dwóch miesiącach od podpisania umowy zainteresowanie programem jest ogromne – przyznaje Paulina Stochniałek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. I dodaje:  Zwróciliśmy się z pytaniem do samorządów gminnych, czy chciałyby włączyć się do finansowania programu w II półroczu 2021r. oraz w 2022r. Z dnia na dzień otrzymujemy coraz więcej pozytywnych odpowiedzi.

Tylko w ostatnich dniach na przystąpienie do programu zdecydowały się takie gminy, jak Opalenica, Międzychód, Gostyń, czy miasto Gniezno. W tym roku wielkopolskie samorządy zadeklarowały przekazanie na ten cel ponad 400 tys. zł, z kolei w przyszłym roku przewidywana kwota dofinansowania ma wynieść prawie 300 tys. zł.

Czekamy na rozstrzygnięcia w kolejnych gminach – następne są w trakcie procesu decyzyjnego i informacje dotrą do nas niebawem – informuje Paulina Stochniałek.

Do końca marca do Programu zgłosiły się 284 pary. Przeprowadzono już 14 procedur zapłodnienia pozaustrojowego z zaplanowanych 200 procedur oraz 1 procedurę mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym z zaplanowanych 10.

Program Samorządu Województwa Wielkopolskiego zakłada dofinansowanie do pojedynczej procedury zapłodnienia pozaustrojowego do 5 tys. zł oraz sfinansowanie w 100 proc. procedury mrożenia komórek jajowych dla kobiet przed leczeniem gonadotoksycznym, jako metody odroczenia płodności. Jednym z kryteriów formalnych, jakie muszą spełniać osoby aplikujące do Programu to zamieszkanie na terenie województwa wielkopolskiego w gminach, w których aktualnie nie są finansowane ze środków publicznych świadczenia zdrowotne o podobnych charakterze.

MIK za: WOW, fot. pixabay

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/