Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

"Samorządny Kalisz" ocenia obecną władzę WIDEO

Brak koncepcji rozwoju miasta i osób, które tę koncepcję zrealizują – to jeden z zarzutów, jakie obecnym władzom miasta stawiają poprzednie, a konkretnie członkowie Stowarzyszenia "Samorządny Kalisz". Były prezydent Janusz Pęcherz ostrzega: ekipa Grzegorza Sapińskiego uwstecznia w rozwoju miasto, a kolejni, którzy przyjdą po nim staną przed nie lada wyzwaniem. "Samorządny Kalisz" na walnym zgromadzeniu radził m.in. nad pomysłem na samorządową kampanią wyborczą w 2018 roku i działaniami w mieście do tego momentu.

Z diagnozy byłego prezydenta i członków "Samorządnego Kalisza" wynika, że od dwóch lat, za rządów Grzegorza Sapińskiego, Kalisz wyhamował.  - Nawet te projekty, które Janusz z ekipą zostawił w pełni gotowe do realizacji, z pełnym finansowaniem, też nie zostały w pełni zrealizowane. To co dziś widzimy, to ostre wyhamowanie, nieporadność,  to brak sprawnego zachowania się w sytuacji, w jakiej znalazł się prezydent i jego nowa grupa, przypadkowo dobrana – mówił Andrzej Rogowski, prezes Stowarzyszenia "Samorządny Kalisz".  I właśnie grupa sprawująca władzę  jest, zdaniem "Samorządnego Kalisza", największym problemem miasta, ale i samej władzy ekipy rządzącej. - Z całym szacunkiem dla prezydenta Sapińskiego, nie będzie on w stanie nic zrobić, jeżeli nie będzie pomysłu, koncepcji i jeśli koncepcja nie będzie wypełniona kadrami, ludźmi, którzy będą w stanie to zrobić. Niestety, dzisiaj taki mamy stan, że jakby pomysłu brakuje, a co z kadrami się dzieje, to już nie chcę się pastwić, bo to wszyscy widzą. Kolejne zmiany, kolejne błędy i karuzele kadrowe, które nic nie dają. Szkoda, ale miasto spowalnia – ocenił na walnym zgromadzeniu SK Andrzej Rogowski.

Ekipa, która przez 12 rządziła lub współrządziła Kaliszem widzi też pozytywne działania obecnego samorządu. Na plus zaliczają próby ożywienie starówki, ale jednocześnie podkreślają, że są to doraźne działania, bo rzeczywistej rewitalizacji np. Rynku Głównego, nie widać. Janusz Pęcherz chwali też konsultacje społeczne, ale już ich sposób przeprowadzenia uważa za całkiem nietrafiony. - Konsultacje i jeszcze raz konsultacje, a ja chcę zobaczyć realizację, że coś z tych konsultacji wynika. Natomiast żeby konsultować, to chciałbym mieć jakieś projekty, nad którymi się konsultuje. Mieszkańcy nie wymyślą niczego, mieszkaniec musi mieć coś podane i wtedy można rozmawiać np. nad trzema rozwiązaniami i wybrać jedno najlepsze. Ale te rozwiązania musi podpowiadać ktoś, kto się zna na urbanistyce, na architekturze, na ochronie zabytków. Po to władze wybrano, żeby władza podawała mieszkańcom pomysły, a oni mogli się z nimi zgodzić lub nie – twierdzi Janusz Pęcherz, były prezydent Kalisza.

Całość rządów Grzegorza Sapińskiego, zdaniem byłego prezydenta, sprawia, że w mieście następuje regres w wielu kluczowych gałęziach życia. I jeśli za 2 ,5 roku "Samorządny Kalisz" ponownie dojdzie do władzy, to zmierzy się z dużym wyzwaniem.  - Podobnie, jak przed 14 laty będziemy mieć dużo, dużo pracy, jeżeli się jej podejmiemy. Za 2,5 roku będziemy zaczynali znowu od sytuacji, w której były dwa mosty w polu i nie było możliwości ich połączenia – przestrzegał Janusz Pęcherz.

Dlatego stowarzyszenie już teraz przygotowuje się do startu w kolejnych wyborach. Ale zaczyna od głębokiej analizy sytuacji, poprawy komunikacji z kaliszanami i bezpośredniej pomocy społeczności m.in. przez działania Fundacji Klucz.  - W pierwszym okresie obserwowaliśmy, jak odbierane są przez społeczeństwo te zmiany, która wprowadza obecna władza. Niewątpliwie są pewne plusy, jak np. ożywienie na starówce, ale jest też mnóstwo mankamentów, do których trzeba się odnieść – mówił Michał Gajda, członek zarządu Stowarzyszenia "Samorządny Kalisz".  - Tak naprawdę to polityka mnie w ogóle nie interesuje, interesuje mnie to, żebyśmy pomagali, robili jak najwięcej dobrego dla innych – dodała Aneta Staniszewska, członkini stowarzyszenia.

"Samorządny Kalisz" w tej chwili zajmuje się przede wszystkim działalnością charytatywną i prospołeczną. Równocześnie przygotowuje kadry, które w przyszłych wyborach mogą reprezentować organizację na listach wyborczych.

M. Spętany, fot. autor, wideo Magazyn Miejski

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/