Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Sauna w autobusach KLA?

Podróżowanie w upał samochodem bez klimatyzacji, nawet na krótkich dystansach, to swojego rodzaju wyzwanie. A jeśli dodamy do tego, że wraz z nami podróżuje jeszcze kilkudziesięciu innych pasażerów, wówczas przejazd staje się szkołą przetrwania. Wiedzą o tym doskonale osoby korzystające z Kaliskich Linii Autobusowych. Większość miejskich pojazdów nie ma klimatyzacji. Nowszy tabor jest w nią wyposażony, ale zdaniem naszego czytelnika kierowcy rzadko ją włączają. - Kierowcy obsługujący te samochody mają nakaz włączania klimatyzacji w sytuacji, gdy warunki pogodowe to uzasadniają - odpowiada Mariusz Wdowczyk, prezes KPT.

- Jestem stałym klientem Kaliskich Linii Autobusowych. W czasie ostatnich upałów jechałem jednym z "nowszych" autobusów, gorączka była niemiłosierna, a klimatyzacja nie chodziła. Ja jeszcze jako tako to zniosłem, ale dla starszych czy schorowanych osób podróż w takiej duchocie może być naprawdę groźna. Czy kierowcy mają zakaz włączania klimatyzacji, żeby nie wpływało to na zużycie paliwa? Bo takie głosy słyszałem. Rozumiem, że włączona klimatyzacja w sytuacji, gdy drzwi autobusu co chwilę się otwierają na przystankach, może jest mało efektywna, ale zawsze choć trochę poprawi komfort zarówno dla pasażerów, jak i dla kierowcy - mówił nam w rozmowie telefonicznej czytelnik Rafał.

"Uwielbiam te dni, kiedy oprócz przejazdu, mogę skorzystać także z sauny. I wszystko w ramach jednego biletu" - w żartobliwy sposób temat podejmuje Kaliski serwis lifestylowo-rozrywkowy „Zdania, których kaliszanie nigdy nie mówią” na facebooku.

Autobusowa duchota i "gorączka" jest niestety nieunikniona w większości autobusów KLA, bo w klimatyzację aktualnie wyposażone są 24 z 63 pojazdów. Jednak z opiniami, że kierowcy obsługujący samochody posiadające klimatyzację jej nie włączają, prezes miejskiego przewoźnika się nie zgadza. - Kierowcy obsługujący linie komunikacyjne tymi autobusami, mają nakaz włączania klimatyzacji w sytuacji, gdy warunki pogodowe to uzasadniają. Temperatura panująca w autobusie wpływa również na komfort pracy kierowcy. Ze strony Spółki nie ma żadnych działań mających na celu wprowadzanie oszczędności paliwa w związku z eksploatowaniem urządzeń klimatyzacyjnych, podobnie jak z włączaniem ogrzewania w okresie zimowym - odpowiada nam Mariusz Wdowczyk, prezes Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego.

Skoro większość autobusów nie jest wyposażona w klimatyzację, to może warto ją w nich zainstalować? - Problem ten był już analizowany przez spółkę, jednak eksploatowany tabor to w większości konstrukcje sprzed kilkunastu lat, które nie są przystosowane do zainstalowania klimatyzacji. Informuję również, że aktualnie w Spółce obowiązuje standard zakładający, że wszystkie nowe dostarczane autobusy wyposażone będą w klimatyzację. Mam nadzieję, że wraz z sukcesywną wymianą taboru jakość świadczonych usług i komfort podróżowania wzrastać będą do poziomu oczekiwanego przez pasażerów - przekazuje Mariusz Wdowczyk.

Póki co pasażerom często podróżującym autobusami bez "klimy" pozostają własne systemy chłodząco-napowietrzające.

AG, fot. arch., fanpage „Zdania, których kaliszanie nigdy nie mówią”

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/