Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Sędziowie chcą mieć wpływ na Krajową Radę Sądownictwa

Zebranie sędziów Sądu Okręgowego odbyło się także w Kaliszu. W czwartek punktualnie o 12.00 przedstawiciele Temidy spotkali się, by wspólnie przeanalizować propozycje ministra sprawiedliwości dotyczące zmian w Krajowej Radzie Sądowniczej oraz wybrać swoich przedstawicieli na Forum Sędziów, które mają nadzieję będzie miało wpływ na obsadzanie stanowisk w KRS. Zebranie nie sparaliżowało pracy sądu, nie odwołano żadnej z wokand. Kiedy sędziowie obradowali, przed budynkiem sądu protestowali członkowie Komitetu Obrony Demokracji, którzy uważają, że pomysły Zbigniewa Ziobro są kolejnym krokiem do podporządkowania sądownictwa partii rządzącej.

Zebrania odbyły się w całym kraju. Punktualnie w południe sędziowie sądów okręgowych, także kaliskiego, spotkali się, by przeanalizować zmiany opracowane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro dotyczące wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz wybrać dwóch przedstawicieli tzw. Forum Współpracy Samorządów Sędziowskich, które środowisko chce utworzyć. - Nasz samorząd sędziowski w obecnym kształcie się kończy. Chcemy stworzyć coś nowego, by mieć wpływ na naszą organizację sędziowską – wyjaśnia Ewa Głowacka-Andler, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu. – Zebranie odbywa się we wszystkich sądach w kraju. Chodzi także o to, by w tym właśnie dniu zamanifestować naszą solidarność i chęć tego, by zwrócić uwagę społeczeństwa na naszą sytuację. Wiele złego pisze się o naszym środowisku i naszej pracy. Zebranie nie spowodowało przedłużenia rozpraw, było dobrze zorganizowane i sprawnie przeprowadzone.

Do tej pory to zgromadzenia ogólne sędziów – złożone z sędziów sądów okręgowych i wybranych sędziów sądów rejonowych – wybierały członków KRS. Zgodnie z nowymi propozycjami będzie to kompetencja Sejmu, a tak naprawdę partii mającej w nim większość. Sędziowie mają nadzieję, że dzięki Forum Sędziowskiemu także będą mieć wpływ na wybór Krajowej Rady Sądownictwa.

Przeciwko pomysłom ministra sprawiedliwości protestowali dziś także przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, którzy spotkali się przed budynkiem Sądu Okręgowego w Kaliszu o godzinie 12.00. Sprzeciwiając się upolitycznianiu sądownictwa, chcieli pokazać sędziom, że ich wspierają, powiedział Michał Witkowski z KOD. - Projekty ustaw złożone przez ministra Zbigniewa Ziobro w Sejmie mają za zadanie wyłączyć niezależność sądów powszechnych, począwszy od mianowania członków KRS do mianowania prezesów. Te sądy za chwilę zaczną być prostym i bezpośrednim narzędziem partii, nie państwa tylko partii. My jako KOD, protestujemy. Zgodnie z nazwą, próbujemy ronić demokrację, dlatego musimy przeciwko zakusom PiS protestować - mówił.

Zebranie, które odbyło się w Kaliszu nie miało wpływu na toczące się tego dnia w Sądzie Okręgowym wokandy. Sędziowie nie wybrali swoich przedstawicieli do Forum Współpracy Samorządów Sędziowskich. Chcą mieć więcej czasu na zapoznanie się ze zmianami wprowadzanymi przez Prawo i Sprawiedliwość. Po analizie spotkają się jeszcze raz i wtedy wskażą odpowiednie osoby.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/