Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 październik 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Maur

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Silniejsza pedagogika i szansa na nowe kierunki. Zmiany na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym

Jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce, kaliska filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma zgodę na utworzenie jednolitych studiów magisterskich z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. W ostatnim czasie doszło też do ważnej zmiany formalnej na kaliskim Wydziale, która otwiera mu drogę do uruchomienia nowych kierunków studiów i wyraźnie wzmacnia pozycję Kalisza w strukturze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego określiło, że jedyną drogą do uzyskania uprawnień do nauczania w edukacji wczesnoszkolnej, przedszkolnej, a nawet żłobkowej są jednolite 5-letnie studia magisterskie. Zmiany następują już od tego roku akademickiego.

Silny ośrodek pedagogów

- To ważna i – moim zdaniem – trafna decyzja – ocenia prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. - Nauczanie elementarne jest fundamentalnie ważnym okresem w rozwoju człowieka. Tak jak w medycynie czy psychologii klinicznej potrzeba tutaj specjalistów, którzy są spójnie, w jednym miejscu, wykształceni, nie zaś przeskakują z jednej szkoły wyższej do innej i nadrabiają zaległości programowe w przyspieszonym trybie – dodaje. - UAM jest potęgą w dziedzinie kształcenia pedagogicznego, ma wszelkie prawa dydaktyczne, a Wydział Pedagogiczno-Artystyczny stanowi integralną część poznańskiego Uniwersytetu. Nasi wykładowcy wchodzą teraz w skład tej samej dyscypliny i tworzą ze znamienitym Wydziałem Studiów Edukacyjnych jedną radę dyscypliny. Nie bez powodu absolwenci będą teraz otrzymywać taki sam dyplom – wydawany przez UAM, bez podziału na miejsce studiowania.

By nie dopuścić do obniżenia poziomu kształcenia wywoływanego zbyt dużą liczbą studentów, na wspomniane kierunki Wydział Pedagogiczno-Artystyczny przyjmie kilka grup liczących nie więcej niż 20 osób.

Prócz akceptacji studiów pięcioletnich, WP-A uzyskał też zgodę na umożliwienie studentom kontynuacji nauki na wybranych kierunkach na studiach magisterskich, mowa tu o pedagogice ze specjalnością edukacja wczesnoszkolną z arteterapią, czyli edukacją połączoną z terapią z wykorzystaniem sztuki oraz ze specjalnością edukacja wczesnoszkolna z przedszkolną z językiem angielskim.

- Możemy także dokończyć kształcenie licencjatów na tym kierunku, oferując im dwuletnie uzupełniające studia magisterskie. To także ewenement, bowiem niewiele uczelni zdecydowało się na taki krok – komentuje Piotr Łuszczykiewicz. - Wśród wykładowców są członkowie światowych, europejskich i ogólnopolskich towarzystw arteterapeutycznych, uznani specjaliści-praktycy edukacji wczesnoszkolnej, psychologowie-klinicyści. Do tego dojdzie bogaty program praktyk zawodowych i płatnych staży dla studentów – dodaje.

Szansa na nowe kierunki

Wydział, mimo że ma pełne prawo do używania dotychczasowej nazwy, uzyskał status Filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a dziekan prof. Piotr Łuszczykiewicz został również powołany do pełnienia roli dyrektora owej filii. Te zmiany dają wiele możliwości kaliskiemu Wydziałowi. Między inny dlatego, że w poznańskiej części uczelni kierunki nie mogą się dublować – w przeciwieństwie do filii, co otwiera WP-A drogę do realizacji nowych kierunków, które uatrakcyjnią aktualną ofertę. Dziekan Łuszczykiewicz, poproszony o ujawnienie planów z tym związanych, żartobliwie odpowiada - Nie mogę zbyt dużo powiedzieć, gdyż to są tzw. petardy, przyciągające bardzo wielu kandydatów, a petard się nie odpala w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli się chce się być w zgodzie z prawem i zachować dobre zdrowie.

Anna Pawlak, fot. Piotr Łuszczykiewicz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/