Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Wanda, Zenon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Specjaliści zbadają płyty nagrobne odnalezione podczas remontu schodów przy dawnym więzieniu

Płyty wykorzystane do budowy schodów kaliskiego więzienia na pewno pochodzą z cmentarza żydowskiego. Chociaż napisy są w językach polskim i niemieckim, a nie w jidysz to na ich pochodzenie wskazują wyryte sformułowania oraz daty – podkreśla Hila Marcinkowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Odkrycia dokonano w czasie remontu obiektu, który przejęła Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. Władze uczelni zapowiadają, że znalezione płyty zostaną poddane ocenie specjalistów i wyeksponowane w obiekcie lub wrócą do pierwotnych właścicieli.

Płyty odnaleziono w czasie prac remontowych przy głównym wejściu do budynku, który przez wieki był więzieniem. W tym momencie można potwierdzić, że kilka stopni na pewno zostało  wyłożonych fragmentami nagrobków, ale niewykluczone, że pozostałe również. Wszystkie schody są bowiem wykonane z podobnego surowca. - Wszystkie elementy sprawdzane są z dużą dbałością. Tablice są tablicami około 100- letnimi z okresu około I wojny światowej. Wszystkie będą gruntownie zbadane, będzie ocenione, z jakich realnie cmentarzy pochodzą – zapewnia płk dr Marcin Strzelec, rektor – komendant WSKiP, która obiekt przejęła i remontuje na potrzeby uczelni. - Pierwsze badania wskazywały, że są to płyty z cmentarza żydowskiego, ale są na nich napisy w językach polskim i niemieckim, więc wymaga to gruntownej analizy, skąd pochodzą i jak się tutaj znalazły.

Nagrobne płyty często były wykorzystywane jako budulec. Takie praktyki były stosowane już w czasie I wojny światowej, a tym bardziej w czasie II. Wtedy Hitlerowcy nie mieli żadnych oporów, by przede wszystkim sięgać po macewy, stąd przekonanie, że schody to elementy nagrobków dawnych mieszkańców Kalisza wyznania mojżeszowego. – Płyty są z około 1915 roku – potwierdza Hila Marcinkowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. – Nawet jeśli napisy są w językach polskim i niemieckim to nie może dziwić, ponieważ zasymilowani Żydzi bardzo często posługiwali się językiem kraju, w którym żyli. Mógł to być oczywiście jidysz, ale też polski, a w czasie zaborów nawet niemiecki, czy rosyjski. O tym, że są to macewy przekonuje wyryty zwrot „Błogosławionej pamięci”, który jest używany przez Żydów i na którejś występuje też miesiąc Tiszri (wrzesień – październik, red.).

Hila Marcinkowska dodaje, że Michael Schudrich, naczelny rabin Polski oraz komisja cmentarna działająca przy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich będą kontaktować się z konserwatorem zabytków, by płyty odpowiednio zabezpieczyć. Także rektor uczelni zapewnia, że podejmie działania, które pozwolą stwierdzić bez wątpliwości, skąd fragmenty nagrobków pochodzą i jeśli taka będzie wola obecnych spadkobierców spuścizny zostaną zwrócone lub wyeksponowane w budynku przy Łódzkiej, gdzie zostały odnalezione. 

AW, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/